KARDEM’İN TEKNOLOJİSİNİ SAP DOKUDU

Türkiye’nin en büyük 500 kuruluşundan biri olan Kardem, “kaliteli ürün, zamanında teslimat ve rekabetçi fiyat” politikasına dayanan yeni yazılım altyapısı ile yarınlara daha güvenli bakıyor. Hazır giyim sektöründe Türkiye’nin yanı sıra pek çok ülkeye yaptığı ihracatla adından söz ettiren Kardem, Elsys danışmanlığında hayata geçirdiği projeye, şirketin tüm birimlerinin bütünleşik bir sistem üzerinde çalışmalarını sağlamasından yola çıkarak “Sinerji” ismini verdi.

IstanbulÖrme ve dokuma alanında hazır giyim üreticisi Kardem, şirket bünyesindeki verimli ve sinerjik çalışma ortamını güçlendirmek üzere, tüm iş süreçlerini Elsys danışmanlığında SAP çözümleri ile güçlendirdi. Yoğunlaşan iş trafiği nedeniyle birbirinden bağımsız ve dağınık olarak yürümeye başlayan sistemlerini tek platformda birleştirdiği SAP projesi, Kardem’in düzenli, bütünleşik, raporlanabilir, esnek ve hızlı iş süreçlerine sahip olmasını sağladı.

Güncel ve geçmişe dönük bilgilerin izlenebilirliğinin artırılması, giderlerin düşürülmesi ve müşteri memnuniyetinin yükseltilmesi gibi ihtiyaçlar neticesinde yola çıkılan proje, 10 ayda başarıyla tamamlanarak canlı kullanıma alındı.

SAP’nin konfeksiyon özel sektörel çözümü AFS’nin uygulandığı proje kapsamında finans, satış-dağıtım, stok yönetimi, kalite yönetimi, kurumsal portal, insan kaynakları, fason yönetimi, üretim planlama, muhasebe, ithalat-ihracat ve kurumsal portal yönetimine yönelik modüller devreye alındı. Proje Kardem’i müşteri isteklerini daha hızlı yerine getirme hedefine de yakınlaştırdı.

Kardem ERP-SAP Proje Yöneticisi Özlem Gürsu şunları söyledi: “Elsys danışmanlığında SAP’ye geçişimizle birlikte iş süreçlerimizi yeniden gözden geçirerek daha rekabetçi hale getirdik ve hızlandırdık”. Gürsu, proje kapsamında Elsys danışmanları tarafından bir takım özel uygulamalar geliştirildiğini de belirtti ve projeyi şöyle özetledi:

“SAP’nin tekstil sektörüne yönelik çözümü olan AFS sistemi üzerinde Kardem için özel olarak asorti takibi, kalite süreçlerinde iş akış şeması kullanımı ve onay süreci geliştirildi. Fason olarak gelen siparişlerin teyidini hata payı olmaksızın portal üzerinden verebiliyoruz. Renk takip programımızı da SAP sistemi ile entegre ettik. Bir tıkla tüm bilgiler ihtiyacınıza göre konsolide olup ekranınıza gelebiliyor. Son aşamada el bilgisayarlarımız olan Blackberry’lerimiz ile de entegrasyon kurduk. Böylece tekstil sektörünün iş süreçlerindeki karmaşık yapıdan doğan tüm sıkıntılar giderildiği gibi, Kardem’in kendine özgü özel ihtiyaçları da karşılanmış oldu.”

Proje, Kardem’in “daha hızlı, daha basit ve birlikte” sloganı ile özetlediği kurum kültürünü doğrudan destekliyor.

SAP projesiyle ilgili görüşlerini belirten Kardem Genel Müdürü Zeki Erdoğan, “Kurumsal e-dönüşüm sürecimizin en önemli adımını, Elsys danışmanlığında tüm süreçlerimizi SAP üzerinde entegre ederek atmış olduk. Rekabet etmek için birinci gereklilik olan pazarı, müşteri beklentilerini, maliyetleri ve genel olarak tüm iş süreçlerini kontrol altına alma ve şirketimizin tüm süreçlerine her an kuşbakışı bakabilme amaçlarımıza ulaştık. Artık dünyanın bir başka ucundaki müşterilerimiz ya da tedarikçilerimizle ortak bir dil konuşuyoruz. Bu da doğrudan verimlilik artışı demektir. Bugün bir sipariş geldiğinde o an için yanıt oluşturabilecek ne kadar stoğumuz olduğunu, üretimin ne kadar sürede tamamlanabileceğini, maliyetleri ve karlılık durumunu anında tespit edebiliyoruz. Üstelik tüm bunları avucumuzun içine sığan bilgisayarlar üzerinden yönetebiliyoruz” dedi.