YAŞAR GRUBU TEDARİK AĞINI SAP SCM İLE GÜÇLENDİRDİ

Yaşar Holding Gıda Grubu’nun tüm taşıma faliyetlerinden sorumlu olan Lojistik Direktörlüğü bünyesinde SAP Transportation Planning and Vehicle Scheduling çözümü hayata geçirildi.

IstanbulYaşar Holding Gıda Grubu, Türkiye’nin farklı bölgelerinde Pınar markası başta olmak üzere et ve süt ürünleri üreten dört fabrika ile satış ve dağıtım faliyetlerinden sorumlu Yaşar Birleşik Pazarlama şirketinden oluşuyor.

Günlük olarak yaratılan satış, satınalma, stok nakli ve iade teslimatları, her gün 4 ayrı sevk noktası ile ülke genelinde 120’den fazla hedef nokta arasında büyük hacimdeki yükün belirli bir zaman dilimi içerisinde sevk edilmesini zorunlu kılıyor.

Gıda sektöründe her ürünün kendisine uygun saklama koşullarında sevk edilmesi gerektiğinden taşıma işlemleri farklı nakliyeci şirketlerin sağladığı, kapasite, rejim ve maliyet olarak birbirinden ayrılan 25 farklı araç türü ile yapılıyor.

TP/VS kullanımı, tüm taşıma taleplerinin ve mevcut yükleme planlarının aynı ortamda otomatik olarak işlenmesini sağlayarak, parametrelerin çokluğu ve zaman kısıtı yüzünden zorlaşan planlama fonksiyonunun daha kısa zamanda yerine getirilebilmesini sağlıyor. Bu aşamada BW desteği de devreye alınarak, oluşan nakliye belgelerinden maliyetlerin detaylı olarak hesaplanıp raporlanması mümkün oluyor.

2008 Haziran ayında başlanan proje, Astron danışmanlığında yapıldı ve sırasıyla Eskişehir, Yozgat, İzmir Pınar Süt ve İzmir Pınar Et işletmelerinde devreye alınarak 2009 Nisan ayında tamamlandı.