BETEK’TE YENİ SAP PROJESİ

Üretim ve teknolojiye yaptığı yatırımın yanı sıra marka bilinirliği ve müşteri memnuniyeti sıralamasında da sektörüne liderlik etmekte olan Betek, SAP yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Betek, 2007 yılında Arete danışmanlığında yürütülen SAP SCM (Tedarik Zinciri Yönetimi) projesinin olumlu sonuçlarının gözlemlenmesinin ardından, bu konudaki yatırımlarına devam kararı aldı. Temmuz 2009’da başarıyla tamamlanan yeni proje ile SAP SCM Talep Planlama (DP) Modülü ile oluşan bütçe değerleriyle MRP’nin etkin kullanımı sağlandı.

IstanbulSAP SCM projesinin bu aşaması, Malzeme İhtiyaç Planlaması’nda ortaya çıkan yeni ihtiyaçların karşılanması ve mevcut sistemin verimliliğinin artırılması amacıyla gerçekleştirildi. Betek içerisinde SAP SCM projesi ile başlayan değişim sürecinin altını çizen IT Müdürü Feza Avcı; ‘’SAP SCM projesi sürecinde çalışanlar, müşteriler, tedarikçiler, depo / dağıtım merkezleri, bayiler gibi farklı paydaşlarımızın ortak bir hedef doğrultusunda çalışmalarını sağlayabilmemiz gerektiği ve bu yeni çalışma şeklinin bizler için aynı zamanda bir değişim süreci olacağının bilinci ile hareket ettik. Bu proje ile bünyemizde yeni pazar koşullarına göre sürekli geliştirilecek ve şekillendirilecek bir değişim sürecini başlattığımızı düşünüyoruz’’ dedi.

SAP SCM projesinin ardından başlanan Betek SAP projesinin ikinci fazında, SCM Talep Planlama modülünde oluşan bütçe değerleriyle MRP’nin etkin kullanımına yönelik çalışmalar gerçekleştirildi. Şirketin stok seviyelerinde ve maliyetlerinde azalma; tedarik kararlarında iyileştirme ve planlama çalışmalarında verimlilik artışı sağlandı. Projenin hedeflerini ve kazanımlarını özetleyen Feza Avcı, projenin Betek’e sağladığı katkılar konusunda şunları söyledi; ‘’SAP SCM ve MRP projeleri, esnek ve hızlı tedarik kararları alınmasında büyük katkı sağladı. Bu sayede stoksuzluk ve malzemelerin zamanında tedarik edilememesi sorunları ortadan kalktı; acil tedarik maliyetlerinde iyileşmeler sağlandı. 2007’den bugüne devam eden işbirliğimiz çerçevesinde, Arete’nin uzman ekibi sayesinde sorunsuz olarak yürütülen SAP projeleri, kalite seviyemize önemli katkıda bulundu.“