DROGSAN İLAÇ REKABET GÜCÜNÜ SAP İLE ARTTIRIYOR

Son bir yıldır “yenilenme ve değişim” sloganıyla hareket eden Drogsan İlaç, iş süreçlerini daha verimli bir yapıya kavuşturmak için SAP projesine adım attı. Elsys çözüm ortaklığında hayata geçirilecek proje ile malzeme yönetimi, satış-dağıtım, finans, üretim planlama, kalite yönetimi, insan kaynakları, doküman yönetimi, karlılık analizleri, kalite kontrol süreçlerinin daha etkin şekilde yönetilmesi hedefleniyor.

IstanbulAraştırmaya dayalı uluslararası markalı bir jenerik ilaç şirketi olmayı amaçlayan Drogsan, uzun ve orta vadedeki hedeflerine ulaşmak için, Araştırma ve Geliştirme Bölümüne büyük önem veriyor. Drogsan’da analitik, formülasyon ve proje olmak üzere üç bölümden oluşan AR&GE, pazarda ihtiyaç duyulan eşdeğer formülasyonu geliştirip, tasarım ve geliştirme safhasında kalitenin yerleştirilmesi felsefesiyle, ekonomik, etkin ve güvenilir ürünler sunmayı amaçlıyor.

İş geliştirme faaliyetleri arasında ihracat, lisanslama ve fason üretim çalışmaları gerçekleştiren Drogsan, Türkiye’deki iş hacmi dışında Nijerya, Azerbaycan, Ürdün, Yemen, Malezya, Hong Kong, Vietnam ve Portekiz’in yanı sıra, daha pek çok Uzak Doğu, Ortadoğu, Afrika ve Doğu Avrupa ülkelerinde de ruhsatlandırma çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca merkezi İspanya’da bulunan Pensa İlaç firması için gerçekleştirdiği fason üretimlerinin yanı sıra farklı fason üretim ve lisanslama çalışmaları yapan Drogsan, 1975’den günümüze faaliyetlerini sürdürüyor. İş süreçlerinde verimlilik artışı ve rekabet avantajı sağlayacak SAP projesine Elsys ile adım atan Drogsan İlaç, SAP’nin kurumsal yazılım çözümleriyle farklı departmanların entegre şekilde çalışmasını amaçlıyor.

Proje kapsamında SAP’nin malzeme yönetimi, satış-dağıtım, finans, üretim planlama, kalite yönetimi, insan kaynakları, doküman yönetimi, karlılık analizleri, bakım onarım ile kalite kontrol uygulamaları devreye alınacak. Ayrıca Elsys’in SAP uygulamaları kapsamında bütün süreçler, GxP standartlarında validasyon sürecine dahil olacak şekilde tamamlanacak.

Drogsan İlaç, proje ile maliyet kontrolü, operasyonel süreçlerin izlenilebilir kılınmasını ve verimlilik artışını hedefliyor. Satış-dağıtımdan kalite kontrole, üretim planlamadan finansa kadar pek çok sürecin daha verimli kılınacağı bir yapı oluşturulması isteniyor.

Şirketin farklı süreçlerinin anlık olarak izlenebilmesi ve raporların kısa sürede alınabilmesini de mümkün kılacak projenin hayata geçirilmesi ile karar süreçlerinin hızlanması planlanıyor.