BORÇELİK, SAP NAKİT PLANLAMA PROJESİNİ TAMAMLADI

Türkiye’nin ilk özel yassı çelik üreticisi Borçelik, SAP İş Zekası modülü altında “Nakit Planlama” uygulamasını kullanmaya başladı. BIZCON danışmanları tarafından Borçelik’in Bursa-Gemlik’teki üretim tesisinde gerçekleştirilen “SAP Nakit Planlama Projesi” Şubat 2009’da Borçelik’in ihtiyaçlarının belirlenmesi ve buna yönelik geliştirmelerin yapılmasının ardında Ağustos ayında tamamlandı.

Istanbul“Borçelik Nakit Planlama Projesi”, üretim planlama, muhasebe, finans, insan kaynakları, satış, satın alma departmanlarının toplu ve uyumlu katılımıyla, mevcut Muhasebe, Satış Dağıtım ve Malzeme Yönetimi modülleriyle entegre çalışacak şekilde uygulanmaya alındı.

BIZCON, proje kapsamında nakit akışının geçmiş ve gelecek dönemleriyle ilgili gerekli raporları hazırladı. Mevcut verilerle oluşturulan raporlarla geçmiş dönemlere ait gelir-giderler aylık olarak gösterilir hale getirildi. Gelecek aylarda beklenen para girişleri ve yapılacak ödemeler planlama süreci dahilinde raporlanabilir oldu.

Nakit akışının önceden planlanmasına yardımcı olmak amacıyla tahsilat ve ödemelerin valör tarihlerini ileri geri kaydırarak ve satış planlamalarının simülasyonlarının yapılması ile firmanın en uygun finansal kararları verebilmesi sağlandı. Nakit Planlama Projesi sonrasında, çekilen raporlar üç farklı para birimi cinsine çevrilerek, günlük, haftalık, aylık konsolide raporlar üretilebiliyor. Satış tahsilat tahminleri ile planlamaya dahil olan satış departmanı, fiili tahsilatlarla planlananları karşılaştırma raporları sunabiliyor.

Şirketlerin planlama sürecinde nakit akış tablosuna veri olarak aktarılmak üzere tüm departmanlar kendileriyle ilgili tahminleri girmektedirler. Borçelik’te “Nakit Planlama Projesi”nin tamamlanmasıyla satın alma departmanı tahmini mal girişleri ve buna bağlı ödeme ve borçlanmaları, satış departmanı tahmini satışları ve ilgili tahsilatları finans departmanı diğer ödeme ve tahsilat değerlerini ve insan kaynakları departmanı personel maliyetlerini girerek nakit akış tablosunun oluşturulmasını sağlamaktadır.