TEMSA GLOBAL “SAP MOBİL UYGULAMALAR” PROJESİ İLE SÜRAT KAZANDI

Türkiye’nin önde gelen otobüs ve midibüs üreticisi Temsa Global, bilgi işlem yatırımlarına SAP Mobil Uygulamalar projesi ile devam ediyor.

IstanbulTemsa Global, Arete’nin danışmanlığında yürüttüğü projede sınırsız hareket kabiliyeti kazanmak amacıyla yola çıktı. Kısa sürede tamamlanan proje sonunda Temsa Global, izlenebilirlik, adaptif üretim ve iç lojistik performans değerlerini artırırken ürün ve hizmetlerini müşterilerine daha hızlı sunabilir hale geldi.

Temsa Global – SAP Mobil Uygulamalar projesinin ilk aşamasında, RF Terminalleri ile yürütülen depo yönetimi (WM) modülü devreye alındı. Böylece mal girişinden mal çıkışına kadar bütün depo hareketleri, el terminalleri üzerinden gerçekleştirilmeye başlandı. Bu projeyle birlikte, süreçler yeniden ele alındı ve işlemlerin önceliklerinin ve görev dağılımlarının sistem üzerine taşınmasıyla hareketlerin doğru zamanda doğru kişilerce yapılması sağlandı. Fiilen gerçekleştirilen tüm hareket ve işlemlerin RF terminalleriyle sisteme eş zamanlı olarak kaydedilmesiyle, hem gerçek zamanlı izlenebilirlik sağlandı hem de çalışanların performans değerlendirmeleri için güvenilir ve tutarlı veriler elde edildi. Yine ilk fazda, üretim hattındaki araçların istasyonlar arasındaki hareketleri de el terminalleri ile gerçekleştirilmeye başlandı.

Depo Yönetimi modülünün devreye alınmasından sonra, seri numarası ile takip edilen malzemelerin ve Kanban malzemelerinin tüm depo hareketlerinin takibi sisteme taşındı.

Projenin üçüncü ve son fazında üretilen araçlar için ihtiyaç listelerinin oluşturulup, bu listeler doğrultusunda depodan malzeme toplama işlemleri; üretime teslim; üretim hattındaki parça sökme/ takma ve kontrol işlemleri sisteme taşındı. Araçlara takılan parçaların sarflarının otomatik olarak yapılması sağlanırken eksik malzeme süreci, kusurlu malzemelerin iadesi gibi senaryoların sistem üzerinde yürütülmesine başlandı.

Depo işlemlerinden sonra üretim hatlarındaki aktivitelerin de sistem üzerinde yönetiminin başlamasıyla tüm malzeme hareketlerinin gerçek zamanlı olarak izlenebilmesi sağlandı. Adana Fabrika’da devreye alınan proje, Haziran 2009’da Adapazarı Fabrikasına da adapte edilerek, iyileştirme ve geliştirme çalışmalarıyla sürdürülmektedir.