TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU ERDEMİR, SAP’Yİ TERCİH ETTİ

Toplam varlıklar açısından Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu olan Erdemir, süreçlerini SAP ile yenileme kararı aldı.

IstanbulErdemir Grubu’nun ana şirketi olan Türkiye’nin en büyük yassı çelik üreticisi Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (ERDEMİR) ve İskenderun’da bulunan uzun mamul üreten ve yanı sıra yassıya dönüşüm yatırımları tamamlanmak üzere olan İSDEMİR iştiraklerini kapsayan proje, Arete’nin danışmanlığında yürütülmeye başlandı.

Eylül 2009’da başlayan Erdemir Grubu SAP projesi, Genel Muhasebe, Duran Varlıklar Muhasebesi, Finansal Tedarik Zinciri Yönetimi, Masraf Yerleri ve Ürün Maliyetlendirme, Proje ve Yatırım Yönetimi, Malzeme Yönetimi, Kalite Yönetimi, Satış ve Dağıtım ve Üretim Planlama modüllerini kapsıyor.

Erdemir Grubu, SAP ERP projesiyle iş süreçlerinde önemli değişiklikler yaratmayı, emek ve zamanın kullanımında da verimlilik sağlamayı hedefliyor. SAP ERP uygulamalarıyla bir yandan mevcut verilere hızla ve hatasız biçimde erişilecek, diğer yandan stratejik öngörüler sistem üzerinden elde edilecek. Projenin temel amacı, Erdemir Grubu şirketlerinin iş süreçlerindeki farklılıkların ortadan kaldırılarak “tek ekonomik birim” olarak idare edilmesine olanak tanıyacak entegre bir yapının elde edilmesidir.

Erdemir Grubu Proje Yöneticisi Yusuf Önal konu ile ilgili olarak “Proje kapsam, geliştirme ve dış sistem entegrasyonları açısında büyük bir projedir. Erdemir Grubu, ERP’nin mevcut sistemler ile entegre edilerek kullanılmaya başlamasıyla birlikte e-işletme altyapısını daha da güçlendirecek; BT ile kurumsallık arasındaki döngüyü daha sağlam bir yapıya kavuşturacaktır. Bu döngü; kâğıtsız ofis, daha az bürokrasi, sade organizasyon yapısı ve bilginin elleçlenmeden karar vericilere ulaşması demektir. Zor ve kapsamca büyük projeyi başarmak için Erdemir Grubu’nun yazılım konusundaki birikimi ve deneyimi olan yazılımcılar, iş süreçlerine hâkim ve deneyimli kullanıcılar ve ekip disiplinine, özveri ve tecrübeye sahip danışmanları olan Arete ile oluşturulan güçlü bir ekip kurduk. Bu ekibin uyum, özveri ve çalışmaları sonucunda ortaya çıkacak tecrübeler, önümüzdeki dönemlerde ülkemizde, yurtdışında farklı şirketlerde uygulanabilecek diğer SAP projelerine farklı açılardan değerli katkılarda bulunacaktır” dedi.