COŞKUNÖZ ÜRETİM OTOMASYONU İÇİN SAP MII ÜRÜNÜNÜ KULLANACAK

Fabrika otomasyonunu MBIS ile gerçekleştirecek olan Coşkunöz, hatasız ve hızlı bir üretim hedefi ile ilerliyor.

IstanbulTürkiye’nin ilk 500 firması arasında yer alan ve seri sac parça ve kalıp imalatı, montaj ve direnç kaynağı makinaları imalatında Türkiye pazar lideri Coşkunöz Holding’in grup şirketi Coşkunöz Metal Form A.Ş., MBIS danışmanlığında üretim entegrasyonu ve otomasyonu projesinde SAP MII çözümünü uygulamaya alacak.

Coşkunöz Metal Form Otomasyon projesi; SAP Kanban modülü uygulaması, RF entegrasyonu ve Üretim Otomasyonu’ndan oluşan üç ana başlıkta gerçekleştirilecek.

SAP MII (Manufacturing Integration and Intelligence), üretimden veri toplama, otomatik üretim teyitleri verme, hedef maliyet hesaplama, duruş analizleri, OEE hesaplamaları, kapasite kullanımları, verimlilik hesapları, otomatik uyarı ve bildirimler gibi fonksiyonları ile etkin bir üretim yönetimi sağlamaktadır.

MBIS’in danışmanlığında yürütülen otomasyon projesi için Coşkunöz’ün üretim süreçleri analiz edildi. Coşkunöz proje ekibiyle birlikte MBIS danışmanları tarafından hazırlanan proje planı ile, üretimi kesintiye uğratmadan uygulamaya geçilmesi hedefleniyor.

Coşkunöz Metal Form A.Ş bünyesinde uygulanacak bu proje ile fabrika içi tüm iş süreçlerinin otomasyonunun sağlanması ve verimliliğin arttırılması amaçlanıyor. Bu sebeple satın almadan üretim ve satışa kadar tüm mal hareketlerini RF cihazları ve Kanban kartları aracılığıyla takip edebilecek bir yapı kurulması hedefleniyor. SAP MII çözümünün devreye alınması ile üretimden lojistiğe tüm iş süreçlerinin otomasyonu gerçekleştirilerek, her aşamada hızlı işlem yapılabilmesi sağlanacak.

SAP projesini değerlendiren Coşkunöz Holding A.Ş. Bilgi Teknolojileri Koordinatörü Remzi Sülo “SAP MII çözümleri ile birlikte SAP ERP sistemimiz tamamen entegre bir yapıya kavuşacak. Üretimi destekleyen tüm süreçlerimiz, hatasız ve kesintisiz işlemeye başlayacak. Bu uygulamalarla birlikte üretim kalitemiz ve verimliliğimiz daha da artacak. Bu projede elde etmeyi hedeflediğimiz başarıların arkasında, Coşkunöz’ün Yalın Üretim uygulamalarındaki deneyimlerinin yanı sıra uzman ve tecrübeli bir danışmanlık desteği yatıyor. MBIS’in sektörel bilgi birikimi ve SAP çözümlerinin entegrasyonu konusundaki hakimiyeti sayesinde; projeyi sorunsuz bir şekilde tamamlayacağız.“ dedi.

Coşkunöz Holding’in ilk anonim şirketi olan Coşkunöz Metal Form A.Ş., 1973 yılında kuruldu. Başta otomotiv sanayii olmak üzere sac şekillendirme kalıpları, montaj ve ölçü kontrol fikstürleri, standart veya müşteriye özel hidrolik, mekanik presler ve direnç kaynak makinaları imali, üretilen kalıplarla çelik ve alüminyum alaşımlı sac malzemelerin şekillendirilmesi, montajı konularında faaliyetlerini sürdürüyor. Otomotiv sektörüne, montajlı ya da tek tek sac parçalar üreten Coşkunöz A.Ş. kendi ürettiği kalıpları, presleri ve kaynak makinalarını kullanıyor. Sac parça imalatı seri üretim grubu, kalıp imalatı kalıp grubu, kaynak makinası ve pres imalatı, makina grubu tarafından yürütülüyor.