HONDA’DA RETARUS TARAFINDAN YÖNETİLEN FAKS HİZMETLERİ: SAYDAM, ÖLÇEKLENDİRİLEBİLİR VE DOĞRUDAN SAP’DEN

Honda Motor Co. Ltd. günümüzde dünya çapında 150 ülkede aktif olan ve bünyesinde 131.000’den fazla çalışan bulunduran bir kuruluş. Honda, uluslararası iletişimi sağlamak için Avrupa’da Retarus GmbH firması ile birlikte çalışıyor.

IstanbulHonda Motor Europe (North) GmbH firmasının Offenbach’ta SAP Müşteri Hizmetleri Merkezi bulunuyor. Bu merkezden, Avrupa’da bağlı bulunan tüm Honda şirketlerinin SAP uygulamaları idare ediliyor. Bu uygulamaların içerisinde günde binden fazla para çekme bildiriminin Avrupa’nın farklı ülkelerinde bulunan bayilere gönderilmesi de yer alıyor. Bu gönderimler faks aracılığıyla doğrudan Honda’nın SAP sistemi üzerinden Retarus GmbH Münih’te bulunan bilgisayar sisteminden gerçekleştiriliyor. Yönetilen Hizmetler uygulaması, kuruluşlarda bulunan IT (Bilgi Teknolojisi) departmanlarının yükünün amaca uygun ve çok düşük maliyetlerle nasıl hafifletilebileceğini gösteriyor.

Honda Motor Europe (North) GmbH firmasının SAP Müşteri Hizmetleri Merkezi proje ekibinden Christoph Bungert “Otomatik borç kaydı yöntemleri ile çalıştığımızdan dolayı bayilerimiz için çekimlerin zamanında gerçekleşmesi ve tek tek kalemler halinde gösterilmesi çok önemli. Daha önce kullandığımız faks sunucusuyla en yoğun zamanlarda aktarımlarda gecikmeler meydana geldi. Bayilerimizle işbirliği içerisinde çalışabilmemiz için faks aracılığıyla sorunsuz bir şekilde çalışan doküman gönderimi büyük bir önem taşımaktadır. Honda, Retarus tarafından sağlanan SAP için Faxolution ile çalışmaya karar verdi, SAP sertifikalı bir arabirime sahip olan bir Yönetilen Hizmet. Faks gönderimi artık Retarus bilgisayar merkezlerinde bulunan binlerce giriş ve çıkış hattı üzerinden gerçekleştiriliyor. Gönderen kişi başarılı gönderimin geribildirimini doğrudan SAP sisteminde alıyor. Bayilerimizle işbirliği içerisinde çalışabilmemiz için faks aracılığıyla sorunsuz bir şekilde çalışan doküman gönderimi büyük bir önem taşıyor.” şeklinde konuştu.

Yönetilen Faks Hizmetleri ile güvenilir gönderim

Honda Motor Europe (North) GmbH firmasının SAP Müşteri Hizmetleri Merkezi günde binden fazla faks gönderimi konusunda birkaç sorunla karşılaştı. En yoğun zamanlarda kullanılan faks sunucusu çoğu zaman çok fazla yük taşıyordu ve bunun sonucunda uzun bekleme süreleri meydana geldi. Honda’nın bayi iletişimi için faks gönderimlerinin zamanında gerçekleşmesi çok önemli olduğundan, bu durum böyle devam edemezdi. Maliyet durumu da tatmin edici değildi, çünkü tüm şubelerin bildirimleri Avrupa çapında Alman telefon ağı üzerinden merkezi olarak gönderiliyordu. Aktarım maliyetlerini Least-Cost-Routing (En düşük maliyetli yönlendirme) aracılığıyla en aza indirmek de mümkün olmadığı için uluslararası faks gönderimlerinde gereksiz yüksek olan ücretlerin ödenmesi gerekiyordu. Faks gönderimlerinin e-posta aracılığıyla yapılması da düşünülüyordu. Eğer farklı ülkelerde faks sunucuları kurulsaydı bu sunucular e-postaya geçildiği zaman gereksiz olurlardı.

Sonunda Avrupa’nın dört bir yanına faks sunucuları dağıtılması düşüncesinden vazgeçildi. Bunun bir nedeni de böyle bir mimarinin beraberinde çok yüksek organizasyonel ve idari maliyetler getirmesiydi. Honda bu sistemin yerine Retarus’un çözümü SAP için Faxolution ile çalışmaya karar verdi. Bu çözümün temeli, binlerce giriş ve çıkış hattı sağlayan Retarus Faxolution Omurgası. Honda’nın SAP sistemine bağlı olan tüm Avrupa şubelerinde dokümanlar üretiliyor ve doğrudan sistemden faks aracılığıyla gönderiliyor. Faks sayfaları buna ek olarak elektronik yollarla Retarus’un Münih’te bulunan bilgisayar merkezlerine gönderiliyor. Bu merkezlerde binlerce faks sayfası içeren toplu işler bile kapasite sorunları yaşamadan gerçekleştiriliyor. Retarus’un NeverBusy teknolojisi ve verimliliği çok yüksek olan taşıyıcı yönetimi sayesinde şimdiye dek elde edilmeyen bir teslim oranına, % 99,9’a ulaşıldı.

Gönderimin başarılı olduğuna dair geribildirimler otomatik olarak Honda’nın SAP sistemine geliyor.

Mutlak maliyet şeffaflığı

Retarus Müşteri Yöneticisi Alexander Müller, “Bizim faks çözümümüzün en büyük avantajı Honda için tüm maliyetlerin tamamıyla saydam olması. Sabit hizmet tutarlarının yanı sıra artık sadece başarılı olarak gönderilmiş faks sayfası başına ücret alınıyor. Aylık raporlar ile gönderilen tüm faturaların ve münferit bağlantıların işletim maliyetleri ilgili ülkelerin organizasyonlarına göre düzenleniyor” şeklinde konuştu.

Unicode (Evrensel kod) uyumlu

Honda’nın Retarus’u seçmesinin diğer bir nedeni ise Faxolution for SAP’nin dünya çapında SAP AG tarafından “UNICODE ready” (evrensel kod uyumlu) onay mühürü ile sertifikalandırılan tek faks çözümü olmasıydı. Bunun Honda için anlamı: Uluslararası bilgi iletişiminin kolaylaştırılması, her dilde doküman ve metinlerin aynı şekilde görüntülenmesi ve teknolojik gelişmeler açısından arttırılmış gelecek garantisidir.

Faydalar

•İş dokümanlarının SAP sistemi üzerinden doğrudan gönderilmesi
•Yüksek esneklik ve ölçeklendirebilme
•İşlem açısından güvenli faks iletimi
•24/7 yönetimi

•Neverbusy teknolojisi ile yüzde 99,9’a varan teslim oranı
•Tamamlanmış tüm faks işlemleri ile ilgili detaylı raporlama
•Masrafsız donanım, yazılım veya bakım
•Dünya çapında SAP tarafından verilen “Unicode ready” onay mührünü taşıyan tek çözüm
•Dahili IT kaynaklarının yükünün hafifletilmesi