KOROZO MÜŞTERİ İLİŞKİLERİNİ SAP CRM İLE GÜÇLENDİRDİ

37 yıllık deneyim ve ileri teknolojisiyle Türkiye’nin en büyük ambalaj üreticisi Korozo, SAP CRM projesini hayata geçirdi.

IstanbulBTC Ekonum danışmanlığı ile yürütülen proje kapsamında Muhatap, Aktivite, Fırsat ve Kontrat Yönetimi bulunuyor. SAP CRM sayesinde Korozo’nun müşterileriyle kurduğu iletişimin sadece kağıt üzerine alınan notlarla, e-postalarla veya sistemsiz ortamlarla sınırlı kalmasının önüne geçildi. Ve bu durumun yarattığı dezavantajlar, ortadan kalkmış oldu. Proje öncesinde, bir müşterinin sisteme kayıt edilmesi, kağıt üzerinde doldurulan formların imza ile onaylanma sürecinden sonra gerçekleşiyordu.

SAP CRM sayesinde Korozo’da müşteri ile iletişim, sistemde “potansiyel” olarak tanımlandığı anda başlayabiliyor. “Gerçek müşteri”ye dönüştüğü zaman ise, kağıt üzerinde yürüyen onay süreci, iş akışları ile sistem üzerine taşınmış oldu. Her müşteri temsilcisi, kendi “müşteri ana verisi”nin sorumluluğunu üstlendi. Aynı zamanda Korozo’da “müşteri ana verileri”nde ve aktivitelerde dinamik yetkilendirme, Access Control Engine ile sağlandı. Proje kapsamında ayrıca, müşterilerle iletişimin en sık yapıldığı kanal olan e-postaların sistematik olarak yönetilebilmesi amacıyla Microsoft Outlook entegrasyon süreçleri devreye alındı. Bu sayede, müşteri temsilcisinin yazışmalarının sadece “kişiye özel” ve “kişi ile birlikte kaybedilebilen” bir bilgi olması önlendi. Kontrat yönetimi sayesinde bir müşteri ile olan kontratın bitim tarihinden bir süre önce, müşteri temsilcisinin sistem üzerinden uyarılması ve bu sayede müşteri temsilcisinin ne şekilde hareket edeceğinin önceden planlanması mümkün oldu.

1973 yılında plastik ambalaj sektöründeki faaliyetlerine başlayan Korozo, yaptığı yatırımlarla, ambalaj sektörünün gelişmesine katkıda bulunarak, Türkiye’de birçok konuda ilkleri gerçekleştirmiştir. Geniş ürün yelpazesiyle, Türkiye’deki sektör liderliğinin yanı sıra, dünyada da sayılı ambalaj üreticileri arasında yer almaktadır. Korozo, İstanbul ve İzmir’de, toplam 125.000 m2 kapalı alana sahip 7 fabrikada faaliyet göstererek yılda 60.000 tonun üzerinde üretimle, 200’ü aşkın ülkeye gerçekleştirdiği ihracatla, dünya markası olmanın gücünü ortaya koymuştur.

SAP CRM projesi için BTC Ekonum’dan danışmanlık alan Korozo, bu projeye Aralık 2009’da başlamış ve yaklaşık 3 ay içinde tamamlamıştır.