ANADOLU DÖRTLER’DE KUSURSUZ SÜREÇ TAKİBİ

Boydak Holding bünyesi altında İstikbal, Bellona ve Mondi markalarında nihai müşteriye doğrudan satış gerçekleştiren Anadolu Dörtler’de Elsys danışmanlığında uygulanan SAP projesi canlı kullanıma geçti.

IstanbulMerkezi bir sistemin perakende ortamına kurulmasıyla birlikte, firma değişen gereksinimlerine hızla uyum sağlama gücü kazandı. Bir lojistik depo ve bu lojistik merkeze bağlı 3 İstikbal, 2 Bellona, 1 Mondi ve 2 Outlet mağazasından oluşan ve daha önce lokal bir yazılım kullanmakta olan Anadolu Dörtler, işlemlerinin uygun bir şekilde takip edilememesinden dolayı stoklarda sıkıntılar yaşıyordu. Boydak Grubu’na ait Anadolu Dörtler’de barkod kullanılmıyor, stok takibinde hatalarla karşılaşılıyor, lojistik hareketleri anında muhasebeye yansımıyor ve ana veri yönetimi ana bayilerden bağımsız takip ediliyordu.

Anadolu Dörtler, SAP projesiyle, düzenli stok takibinin yanı sıra mal giriş ve çıkış, mağazalararası transfer, sayım, sevkiyat gibi işlemlerin el terminaliyle barkod okutularak yapılmasını ve tüm mağazalarının tek sistemde takip edilebilmesini hedefliyordu.

Anadolu Dörtler’de Nisan başında canlı kullanıma geçen SAP sistemi, Malzeme Yönetimi, Satış ve Dağıtım, Maliyet Muhasebesi ve Denetim modüllerinden oluşuyor. Yeni sistem sayesinde, mağaza satış ekranıyla, satış, teslimat, fatura ve ödeme aşamaları tek ekranda birleştirildi; süreçler kolaylaştırıldı; detaylı takip yapılması ve müşteri bakiyelerine hızlı ve doğru bir şekilde ulaşılması sağlandı. Tüm mağazaların tek sistemde takip edilebilmesi, ancak mağazaların bilançolarının ayrı ayrı ele alınabilmesi ve mağazaların birbirleri arasında geliştirilmiş RF ekranlarıyla transfer yapabilmesi mümkün oldu. SAP sistemi kullanılmadan önce mağazalar arası transferler satın alma yapıldıktan sonra satın alma iadesiyle gerçekleştirilirken, SAP entegrasyonu sonrasında transfler el terminalleriyle doğruda yapılabilir hale geldi. Bu sayede gereksiz yere satın alma ya da iade belgelerinin yaratılması önlenmiş oldu.

Bugün Anadolu Dörtler’de SAP çözümüyle, malzeme ve ürün ağacı ana verileri ile diğer tüm değişiklikler, ana bayi sisteminde kurulan arayüzle, otomatik olarak bayi sistemine aktarılıyor. Bayi mal giriş sürecinde el terminali ekranlarında kurulan arayüzle, doğrudan ana bayinin çıkış irsaliyesine ulaşılabiliyor ve mal giriş süreçleri eskisine oranla daha hızlı yapılabiliyor. Bayi tarafından oluşturulan satınalma siparişleri, doğrudan ana bayi sisteminde satış siparişi oluşturuyor. Böylece, portalden ana bayiye sipariş açabilmek için ikinci bir giriş yapılmasına gerek kalmıyor. Stok hareketleri için tasarlanan RF ekranlarıyla, stoklar doğru takip edilebiliyor ve stok maliyetlerine anında ulaşılabiliyor. Ayrıca, MRP kullanılmaya başlanmasıyla da net ihtiyaçlar daha hızlı bir şekilde belirleniyor.