İÇDAŞ PLATFORM DEĞİŞİMİ İLE TOPLAM SAHİP OLMA MALİYETLERİNİ (TCO) YÜZDE 40 DÜŞÜRDÜ

İş süreçlerini 2003 yılından bu yana SAP Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) çözümü ile kontrol eden İçdaş, kullanmakta olduğu Unix tabanlı platformdan, Intel tabanlı platforma geçiş yaptı.

IstanbulTeknik danışmalığı FIT Consulting tarafından gerçekleştirilen projede, mevcut Unix platformundaki 4.6C ERP sisteminin sürümü, ERP 6.0’a yükseltildi ve Windows platformuna geçişi sağlandı. Yeni sistemlerin tümü, sanal sunucular üzerinde çalıştırılarak, kaynak kullanım verimliliğinin sağlanması amaçlandı. MS SQL Server 2008’in sağladığı Row Compression özelliği ile toplam veritabanı büyüklüğü yüzde 40 küçültüldü ve SAP sistem performansı yüzde 30 artırıldı.

Projeden beklentileri ve proje sonucunda elde edilen kazançları değerlendiren İçdaş Bilgi İşlem Müdürü Nilgün Aksoy; ”Windows platformuna geçiş planlamasında bizi bu karara yönelten en önemli kriter toplam sahip olma maliyetlerinin düşürülmesi idi. UNIX sistemlerin fiyat/performans oranları Intel mimarisine göre oldukça yüksek oluyor. UNIX sistemlerin bakım maliyetlerinin yüksekliği ve bakım maliyetlerinin yeni sistemlerin satınalma maliyetlerine ulaşması her üç yılda bir bu sistemlerin yenilenmesini zorunlu hale getiriyor, ayrıca UNIX sistemlerde destekleyici programlar (Yedekleme yazılımları, yönetim yazılımları, izleme programları, Disaster Recovery uygulamaları vs..) Windows platformuna oranla yüzde 100’e varan ekstra maliyetler getiriyordu” dedi.

İçdaş Bilgi İşlem Müdürü Nilgün Aksoy; “UNIX platformunun yönetimi ve problemlerin giderilmesi için insan kaynağı bulunma zorluğu, teknik hizmetlerin pahalı oluşu da bu kararı vermemizde önemli bir etken olmuştur. Donanım seçimindeki alternatif bolluğu,donanım fiyatlarının UNIX sistemlere oranla yüzde 50 daha düşük olması, sanal ortamın verdiği hareket kabiliyeti ve kaynakların verimli kullanımının kolaylığı, teknik destek ve insan kaynağının bolluğu, VMware ve MSSQL ortamında daha önceki uygulamalarımızdan kazandığımız deneyim gibi etkenler VMware üzerinde Windows ve MS/SQL platformunun seçmemize neden oldu. Yapılan hesaplarda 5 yıllık bir projeksiyon içerisinde toplam sahip olma maliyetlerimizin yüzde 30 ila yüzde 40 arası azalacağı öngörülmüştür” şeklinde konuştu.

İçdaş, ilk kez 1930 yılında Haliç’te küçük bir atölye olarak faaliyete başlamıştır. 1970 yılından bu yana inşaat demiri ve alaşımlı çelik üreten İçdaş üretim kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri haline gelmiştir. İSO verilerine göre; Türkiye’nin 500 büyük kuruluşu arasında genel sıralamada 8. sırada (2008), Türkiye’nin en fazla ihracat yapan kuruluşları arasında 9. sırada (2008) yer almaktadır.