SARUHAN HOLDİNG SAP’YE GEÇİYOR

Fakir markasının Türkiye’de sahibi / ana distribütörü olan Saruhan Holding tüm şirketlerinde MBIS danışmanlığında SAP’ye geçme kararı aldı.

IstanbulMBIS ile gerçekleştirilecek SAP projesinin birinci fazı kapsamında; aynı anda hem makine üretimi hem kimya üretimi yapan iki farklı üretim firması ve bu üretim firmalarının ürettiği ürünlerle birlikte yurt dışından ithal ettiği ürünleri yurt içinde pazarlayan iki ayrı pazarlama firmasında Genel Muhasebe (FI), Duran Varlıklar (AA), Nakit Yönetimi (CM), Ürün maliyetlendirme ve Karlılık Analizi (CO-CCA ve CO-PC), Satın Alma ve Stok Yönetimi (MM), Satış Dağıtım (SD), Üretim Yönetimi (PP), Garanti Yönetimi (WTY) ve İnsan Kaynakları (HR) modülleri devreye alınacak.

Aynı zamanda raporlamalar için de SAP’nin Business Objects (BOBJ) ürünü kullanılacak. Haziran ayında başlayan birinci fazın Ocak 2011’de tamamlanması planlanıyor. Projenin daha şimdiden planlanan ikinci fazında Kalite Yönetimi (QM), Depo Yönetimi (WM), Bütçe Planlama Simülasyon (BPS) devreye alınacak.

Saruhan Holding’in ERP arayışı 2009 yılı sonlarında başladı. Bu arayışın temelinde yurt dışında Almanya merkezindeki Fakir firmasının SAP kullanması ve farklı firmaların muhasebe, maliyet, üretim, satış, stok yönetimi, satın alma, servis gibi süreçlerini birbiriyle entegre olmayan farklı yazılımlarda takip edilmesi yatıyor. SAP sayesinde tüm süreçler tek bir platformda entegre bir şekilde takip edilebilecek ve istenilen raporlamalar da anlık olarak alınabilecek.

Saruhan’da gerçekleştirilecek proje sayesinde finansal ve lojistik süreçler entegre edilerek ürün maliyetlerinin anlık olarak hesaplanması, tüm stok ve satış bilgilerinin istenildiği an raporlanabilmesi, üretimin sistem üzerinden planlanması ve takibi, karlılığın detaylı analizi ve bütçe planlama simülasyon ile stratejilerin belirlenmesi hedefleniyor.

Saruhan Holding Türkiye’de aktif olarak 4 tüzel kişilik altında faaliyetlerini yürütüyor. Saruhan Makine Çorlu’daki fabrikasında montaj ağırlıklı olmak üzere Fakir marka elektrikli ev aletleri üretimi gerçekleştiriyor. Saruhan Kimya yine Çorlu’da bulunan fabrikasında Private label, fason ve Fakir Nilco, Nily, Micra, Alley, Somex, Nilsy markalı deterjan ve temizlik ürünlerini üretiyor. Saruhan İç ve Dış Ticaret ise Nilco markalı Endüstriyel makine ithalatı, Saruhan Makine ve Kimya’nın ürettiği Endüstriyel ürünlerin yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda satış ve pazarlama faaliyetlerini gerçekleştiriyor.Saruhan İç ve Dış Ticaret aynı zamanda Nilco markalı endüstriyel ürünlerin servis hizmetlerini de yürütüyor. Fakir Elektrikli Ev Aletleri Dış Ticaret Fakir marka elektrikli ev aletleri ithalatı, Saruhan Makine ve Kimya’nın ürettiği ev tipi ürünlerin yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda satış ve pazarlama faaliyetlerini gerçekleştiriyor. Fakir Elektrikli Ev Aletleri Dış Ticaret aynı zamanda Fakir marka tüm elektrikli ev aletlerinin servis hizmetlerini de yürütüyor.