EFES TÜRKİYE SATIN ALMA SÜREÇLERİNDE SRM 7.0 UYGULAMALARI VE MOBİL ONAY DÖNEMİ

Anadolu Bilişim Hizmetleri grup içi projelerine devam ediyor. SAP Satın Alma Çözümleri kapsamında Efes Bira Grubu’nda hayata geçirilen SRM 7.0 projesi ile eski sistemleri tamamen yenilendi. Kurulan yeni altyapı ile satın alma süreçleri, bütçe takip ve onay aşamaları artık MOBİL olarak da gerçekleştirilebilecek.

IstanbulAnadolu Bilişim Hizmetleri; Türkiye haricinde dünyanın 50’den fazla ülkesinde faaliyet gösteren Efes Bira Grubu ile önemli bir başarı projesine imza attı. SAP çözümlerini içeren SRM projesi kapsamında; bölgesinde lider konumda olan Prodea Danışmanlık şirketi ile iş ortaklığı gerçekleştiren ABH’nin öncelikli hedefi; Efes Bira Grubu’nun yurtiçi ve yurtdışı satın alma operasyonlarında daha da güçlenmesi ve son teknoloji ürünleri kullanarak hız kazanması yönünde oldu.

SAP – SRM sisteminin son versiyonunu olan 7.0’ın (Türkiye’de ilk kez) hayata geçirilmesi ile Efes Bira Grubu bünyesinde ilk fazda; daha az bakım ihtiyacı ile daha esnek ve entegre bir yapılanma kurulmuş oldu. Satın alma süreçlerinde, talep aşamasından fatura girişine kadar tüm adımlar online olarak izlenebilir ve raporlanabilir hale getirilirken; coğrafya bağımsız olarak uygulanma imkanı sağlandı. Bu sayede daha etkin bir bütçe ve satın alma yönetimi sağlanmış oldu.

Projenin ikinci fazında ise satın alma süreçleri için kurulan sistemlerin yanı sıra mobil cihazlar (blackberry / i-phone) üzerinden de takip ve onaya imkan veren bir yapı sağlanacak. Global kullanımlar için kolaylık sağlamasının yanı sıra bu fazda gerçekleştirilecekler; teknolojinin iş hayatındaki etkinliğinin bir göstergesi olması açısından da büyük önem taşıyor. Detaylı maliyet ve bütçe analizleri, raporlama sunumları, belge veya sistem bazında bütünü görme imkanı gibi seçeneklerin mobil kullanıma açılması Ekim 2010 sonunda ABH tarafından Efes Türkiye bünyesinde gerçekleştirilecek.