ZORLU ENERJİ SAP PORTAL İLE PMUM’A TAM ENTEGRE

Enerji sektöründe “anahtar teslim” hizmet verme konusunda ayrıcalıklı bir yere sahip olan Zorlu Enerji Grubu SAP NetWeaver Portal ile gerçekleştirdiği projelere bir yenisini daha ekledi.

IstanbulBTC danışmanlığı ile tamamlanan projede Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi’nin (PMUM) öngördüğü Elektronik Veri Değişimi süreçlerinin tamamı web tabanlı bir ortamda yürütülebilmeye başlandı.

Bilindiği gibi TEİAŞ bünyesindeki 2006 yılından itibaren faaliyet gösteren PMUM, 2009 yılınının Aralık ayında devreye aldığı DGPYS (Dengeleme ve Güç Piyasası Yönetim Sistemi) nihai yazılımı ile katılımcılara ait enerji süreçlerinin tamamını bu yazılım üzerinden yönetmeye başlamıştır. Ancak, DGPYS üzerindeki veri alma ve gönderme işlemlerindeki yoğunluk zaman içerisinde katılımcı firmaları kendilerine ait kurumsal bir yazılıma sahip olmayı zorunlu kılmıştır.

SAP NetWeaver Portal teknolojilerini kullanarak daha önce de birçok başarılı proje gerçekleştiren Zorlu Enerji, bu ihtiyacın karşılanması için de BTC’nin SAP NetWeaver Portal teknolojisi ile geliştirmiş olduğu PMUM entegrasyonu çözümünü bir süre önce başarıyla devreye aldı. Bu sayede PMUM Dengeleme Güç Piyasası Nihai Yazılımında yayınlanan talimat, fiyat, sayaç okuma, uzlaştırma, SMF gibi verilerin de otomatik olarak güncellenerek sisteme aktarılması sağlanmış oldu. Aynı çercevede DGPYS kapsamında faaliyet gösteren Zorlu Enerji Şirketlerine ait tüketim tahminleri, günlük üretim planları, alış ve satış yönündeki teklifler, primer frekans kontrol işlemleri ve ikili anlaşma bildirimlerinin tamamı SAP NetWeaver Portal üzerinden elektronik veri değişim süreci dahilinde gerçekleştirilmeye başlanmıştır.