PETKİM’İN BİLİŞIM ALTYAPISI YENİLENDİ

Özelleştirme sonrasında SOCAR & TURCAS Grubu yönetiminde yepyeni bir döneme adım atan Petkim, bilişim altyapısında 45 yıllık tarihindeki en büyük dönüşümü tamamladı. Petkim’de 2009 yılı Ağustos ayında başlayan Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) projesi, KoçSistem danışmanlığında başarıyla gerçekleştirildi.

IstanbulKurumsal Kaynak Planlama (ERP) projesi kapsamında Türkiye’nin en büyük SAP uygulamasına imza atan Petkim, Aliağa Kompleksi’ndeki 14 fabrika ve 8 destek biriminin tüm iş süreçlerini tek çatı altında topladı.

SAP Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) projesiyle ilgili değerlendirmede bulunan SOCAR & TURCAS Enerji CEO’su ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, “2004 yılında başlattığımız değişim ve dönüşüm sürecinin en önemli ayaklarından birini daha tamamlamış bulunuyoruz. Kısa, orta ve uzun vadeli projeksiyonumuzda Petkim’i 2040 yılına taşıyacak büyük yolculuğumuzun en önemli girdisi, gerçekleştirdiğimiz ERP Projesi olacaktır. Çözüm ortağımız ve yol arkadaşımız KoçSistem’e teşekkür ediyorum. Projeyi hayata geçiren genç Petkimliler’e de teşekkür ediyorum. Kendileri ile gurur duyuyorum ve onlardan aldığımız enerji ile 2040 yılını planlayabiliyorum. Bu proje, 12 modülün aynı anda devreye alınması ile Türkiye’de gerçekleşen en kapsamlı ERP projesi oldu” dedi.

ERP’nin Petkim’e ve iş süreçlerine etkisi nasıl olacak?

İş sistemleri (Üretim, Bakım, Lojistik, Finans, İK vs.) olabildiğince tek çatı altında toplanacak. Bu süreçler basitleştirilecek, standardı artırılacak ve daha hızlı hale getirilecek. Şirketin farklı birimleri arasındaki terminoloji birliği sağlanacak. Kar-zarar ve maliyet analizleri çok daha etkin yapılabilecek. Her seviyede maliyetlendirme ve finansal bilgilerin entegre olması sağlanacak. Bilgi Teknolojilerini etkin bir biçimde kullanarak sadece ulusal değil uluslararası pazarlarda rekabet üstünlüğü kazandıran bir altyapı kurulacak. Petkim’in tüm kaynakları doğru planlanarak, ölçülebilir hâle gelecek. Şirketin bilgi birikimi gerçek veriler ile birleştirerek, yönetimin hedeflerine daha kolay ulaşması sağlanacak. Tutarlı bilgi/veri ihtiyacını karşılayacak kurumsal bir kaynak oluşturulacak. Tedarikçiler ve müşterilerle ilgili değerlendirme ve analizler yapılabilecek. İşletme maliyetlerinde düşüş, stratejik kararlarda iyileşme olacak.