OLGUN ÇELİK, SAP ERP YOLCULUĞUNA ELSYS İLE ÇIKIYOR

Olgun Çelik, tüm şirket fonksiyonlarını kapsayan SAP ERP projesi için Elsys ile işbirliği yapıyor. Projeyle, Olgun Çelik’in büyüyen iş hacminin entegre bir sistem altyapısıyla yönetilmesi hedefleniyor.

İstanbulAğır ve hafif ticari araçlar için parabolik, konvansiyonel yaprak yay ve hava körüğü makası üretimi yapan Olgun Çelik, bilgi birikimini ortak bir veritabanında kontrollü olarak saklamak amacıyla Elsys danışmanlığında SAP ERP sistemine geçiyor. Olgun Çelik, bu projeyle, hem iş hacmindeki ve müşteri potansiyelindeki artışa paralel olarak ihracat pazarlarında oluşan müşteri beklentilerini karşılamayı, hem de üretim içi hatlardan ve tezgahlardan online veri toplanmasına yönelik altyapının kurulmasını hedefliyor.

Uçtan uca bir proje olma niteliği taşıyan ve Olgun Çelik’in tüm iş süreçlerini karşılayan ERP projesi, iki fazda tamamlanacak. Birinci fazda Muhasebe, İnsan Kaynakları, Üretim Planlama, Satınalma ve Stok Yönetimi, Depo Yönetimi, Kalite Yönetimi, Maliyet Muhasebesi, Satış Pazarlama gibi kritik modüllerin canlı kullanıma geçirilmesi, ikinci fazda ise Bakım Onarım, Doküman Yönetimi ve Mühendislik Değişiklik Yönetimi modüllerinin devreye alınması planlanıyor.

Olgun Çelik, dünyanın en büyük iş yazılımı olması, otomotiv ana sanayiinde yaygın olarak kullanılması ve globaldeki en iyi iş yapış uygulamalarından yararlanma imkanı sunması gibi pek çok faktörden dolayı SAP’yi tercih etti. Elsys’in çözüm ortağı olarak belirlenmesinde ise geniş danışman kadrosu, SAP Gold Partner olması, “full-cycle” proje deneyiminin yüksek olması ve karar aşamasındaki profesyonel yaklaşımı etkili oldu.

Olgun Çelik hakkında

Temelleri 1945 yılına dayanan ve 1979 yılında bugünkü unvanıyla kurulan Olgun Çelik, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu iki fabrikasıyla faaliyetlerine devam ediyor. 29.500 metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 45.300 metrekare alan üzerine kurulu olan Olgun Çelik fabrikalarında yaklaşık 400 kişi çalışıyor. Olgun Çelik, Türkiye ve Avrupa’da ticari araç üretimi yapan OEM’lere dizayn ortağı olarak hizmet vermesinin yanı sıra, yurtiçi ve yurtdışı yenileme pazarına da ürünlerini sunuyor. Tüm ağır ve hafif ticari araçlar için parabolik, konvansiyonel yaprak yay ve hava körüğü makası üreten şirket, 2010 yılında Ar-Ge Merkezi unvanını aldı.