SARUHAN HOLDİNG, DÖRT GRUP ŞİRKETİNDE SAP ERP KULLANIMINA GEÇTİ

Saruhan Grup, MBIS danışmanlığında gerçekleştirdiği SAP ERP projesinin ilk fazını yaklaşık 6 aylık bir çalışma sonucunda Ocak ayında canlı kullanıma aldı.

IstanbulSaruhan Grup Türkiye’de yoğun ve aktif olarak faaliyet de bulunan dört şirketinde SAP kullanmayı tercih etti. SAP kullanan Almanya merkezli Fakir Hausgerate firması ile entegre olabilmek için SAP kullanmayı tercih eden Saruhan Grup, ürünlerinin yüzde 80’ini Almanya’da üretiyor; kalan kısmını Saruhan Makine Çorlu’daki fabrikasında montaj ağırlıklı olmak üzere elektrikli ev aletleri üretimini gerçekleştiriyor.

Saruhan Kimya yine Çorlu’da bulunan fabrikasında Private Label, fason ve Fakir, Nilco, Nily, Micra, Alley, Somex, Nilsy markalı deterjan ve temizlik ürünlerini üretiyor.

Saruhan İç ve Dış Tic. A.Ş. ise Nilco markalı Endüstriyel makine ithalatı, Saruhan Makine ve Kimya’nın ürettiği Endüstriyel ürünlerin yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda satış ve pazarlama faaliyetlerini gerçekleştiriyor. Saruhan İç ve Dış Ticaret aynı zamanda Nilco markalı endüstriyel ürünlerin servis hizmetlerini de yürütüyor.

Fakir Elektrikli Ev Aletleri Dış Ticaret A.Ş. Fakir marka elektrikli ev aletleri ithalatı, Saruhan Makine ve Kimya’nın ürettiği ev tipi ürünlerin yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda satış ve pazarlama faaliyetlerini gerçekleştiriyor. Fakir Elektrikli Ev Aletleri Dış Ticaret aynı zamanda Fakir marka tüm elektrikli ev aletlerinin servis hizmetlerini de yürütüyor.

MBIS Danışmanlık tarafından Saruhan Grubun bu dört şirketini kapsayacak şekilde kurgulanan sistemde; aynı anda makine üretimi ve kimya üretimi yapan iki farklı üretim firması ve bu üretim firmalarının ürettiği ürünlerle birlikte yurt dışından ithal ettiği ürünleri yurt içinde pazarlayan iki ayrı pazarlama firmasında Genel Muhasebe (FI), Duran Varlıklar (AA), Nakit Yönetimi (CM), Ürün Maliyetlendirme ve Karlılık Analizi (CO-CCA ve CO-PC), Satın Alma ve Stok Yönetimi (MM), Satış Dağıtım (SD), Üretim Yönetimi (PP) ve İnsan Kaynakları (HR) modülleri kullanıma başlandı.

Projenin en büyük kazanımlarının başında sektöre özel olarak uygulanan çok farklı ve değişken kampanya ve bağlantılı satış süreçleri geliyor. Bu süreçler titizlikle analiz edildikten sonra, kampanyalar ve bağlantılar SAP sistemine alınmış; bunların üzerinden sipariş –fiyatlandırma-hediye-promosyon süreçlerinin takibi sağlandı. Bunun yanında satış dağıtım modülü kapsamında gerek müşteri temsilcisi primi gerekse de satış primleri sistem üzerinde kurgulandı.

SAP ERP Projesi ile saha satışında da büyük bir süreç değişimi yaratıldı. Sipariş sayısının fazlalığı ve toplu girişlerde yaşanan sıkıntı; satış sorumlularının internet üzerinden sipariş girebilecekleri, siparişlerin durumlarını, müşteri cari durumlarını, malzeme stoklarını görebilecekleri bir modül ile çözüme ulaştı. MBIS danışmanları tarafından hazırlanarak SAP ile entegre çalışması sağlanan bu modül ile sahadan online sipariş toplama ve SAP’den sipariş oluşumu sağlanarak stokların kullanılabilirliği kontrol altına alındı.

Proje kapsamında finansal ve lojistik süreçler entegre edilerek ürün maliyetlerinin anlık olarak hesaplanması, tüm stok ve satış bilgilerinin istenildiği an raporlanabilmesi, üretimin sistem üzerinden planlanması ve takibi, karlılığın detaylı analizi ve bütçe planlama simülasyon ile stratejiler de tasarlandı.