ÇALIK HOLDİNG BİLGİ TEKNOLOJİLERİNDE ZİRVEDE

Enerji, maden, inşaat, tekstil, finans, telekomünikasyon ve medya alanlarında faaliyet gösteren 14 ülkede toplam 20 bin kişiye istihdam sağlayan Çalık Holding; bilgi teknolojileri projeleriyle yeni başarılara imza atıyor. E-kent ve IS-Medya reklam rezervasyon projelerinin başarıyla hayat geçiren Çalık Holding, Türkiye’de SAP programlarını en yaygın kullanan gruplardan birisi konumunda…

İstanbulUluslararası arenada tanınmış güçlü firmalarla kurduğu iş ortaklıkları ve stratejik sektörlerde konumlanmış çok sayıda yatırım projeleri ile uluslararası alanda önemli bir oyuncu haline gelen Çalık Holding; SAP entegrasyonları ile geliştirdiği IT projeleriyle dikkat geçiyor.

E-Kent’de Çalık Holding imzası

Modern şehirciliğin gerektirdiği yüksek teknoloji çözümlerini sunan ve yaygın saha organizasyonları ile işleten E-Kent, kurulduğu günden itibaren Türkiye’nin önde gelen şehirlerinde raylı sistemde, belediye ve özel halk otobüslerinde, otopark, kültürpark, hayvanat bahçesi, müze gibi kamusal alanlarda; elektronik ücret toplama çözümlerini ve belediye hizmetlerinin verildiği her noktada kullanılan kolay ve hızlı ödeme sistemlerini, şehirlerin özel ihtiyaçlarını da dikkate alarak kuruyor ve işletiyor. E-Kent, elektronik ücret toplama sistemleri, toplu taşıma optimasyon çözümleri, akıllı kart ve bilet uygulamaları ve benzeri hizmetler sunuyor. E-Kent’in elektronik ücret toplama sistemlerinin kurulu olduğu şehirlerde; toplu taşımacılık ve diğer entegre giriş-çıkış sistemlerinin yıllık yönetilen cirosu 500,000,000- TL’yi bulurken, bugüne kadar 3 milyon’dan fazla akıllı kart halkın kullanımına sunuldu. E-kent 2008 yılı başında Türkiye ve çevre ülkelerin önemli yatırım kuruluşlarından biri olan Çalık Holding bünyesine dâhil oldu ve Aktif Bank’ın iştiraki haline geldi.

Çalık Bilgi Teknolojileri Departmanı; E-Kent’in elektronik ücret toplama sistemlerinin kurulu olduğu şehirlerde; toplu taşımacılık ve diğer entegre giriş-çıkış sistemlerinin işletilmesi ile elde edilen verilerin merkezi olarak yönetilmesi ve bunun için gerekli olan (Satış Dağıtım, Depo ve Malzeme Yönetimi, Satınalma, Bakım Onarım, Nakit Yönetimi, Duran Varlık Yönetimi Muhasebe, İnsan Kaynakları Yönetimi) sistem altyapısının SAP sistemi üzerinde gerçekleştirilmesi amacıyla başlattığı projeyi 9 ayda başarıyla tamamladı.

14 kişilik Çalık Holding proje ekibiyle gerçekleştirilen proje kapsamında E-kent uygulamalarının kullanıldığı Kayseri, Gaziantep, Düzce, Kütahya, Sakarya ve Bursa şehirlerindeki sistemlerin tek platformda toplanarak entegrasyon ve kontrolün arttırılması, rekabet gücünü arttıran, gelişime ve değişimlere uyum sağlayan karar destek sisteminin oluşturulması ve bölge iş süreçlerinin standardizasyonunun sağlanması gibi yenilikler 9 ay gibi kısa bir sürede gerçekleştirildi.

Türkiye’nin bu sektörde gerçekleştirdiği ilk IT projesi olarak tanımlanan çalışmanın Çalık Holding tarafından ilerleyen zamanlarda geliştirilerek sürdürülmesi planlanıyor.

Turkuvaz Medya’ya yeni sistem
Çalık Holding Bilgi Teknolojileri departmanı E-kent ile ilgili çalışmalarının yanı sıra Turkuvaz Medya grubunun yazılı basın organları ve bu medya mecralarının internet siteleri için gerçekleştirilen reklam/rezervasyon işlemleri ve bağlantılı diğer süreçleri (aktivite yönetimi, risturn, prim hesaplamaları, insert yönetimi gibi) SAP sistemi üzerinde yürütmek için SAP’nin medya firmaları için geliştirdiği IS-Medya çözümünün MAM (Media Advertisement Management-Medya Reklam Yönetimi) ve CRM komponentlerinin kurulması ve kullanılması amacıyla gerçekleştirdiği IT projesini 15 ay gibi kısa bir sürede hayata geçirdi.

SAP Consulting ile beraber gerçekleştirilen proje, Türkiye’nin ilk SAP IS-Medya implementasyon projesi olması ile önem kazanıyor; proje aynı zamanda Türkiye’nin ilk Gelir Realizasyonu uygulamalarından biri olarak biliniyor.

Çalık Holding Bilgi teknolojileri departmanı tarafından projenin geliştirilerek televizyon bölümü reklam/rezervasyon uygulamalarının değiştirilmesi, gazete üretim ve dağıtım sistemi ile entegrasyon sağlanması planlanıyor.

Bilgi için:
Global Hill&Knowlton: 0212 270 52 32

Erkan.avcilar@hillandknowlton.com

Cem.sancar@hillandknowlton.com