DEVA, ŞİRKET BİRLEŞMESİNDE BİZCON’U TERCİH ETTİ

Istanbul2010 yılı sonunda Türkiye’nin köklü jenerik (eşdeğer) ilaç üreticilerinden Deva Holding, Deva İlaç Sanayi ve Tic. AŞ.’yi devralmak suretiyle daha etkin bir iş yapış modeline ulaşmayı ve maliyetlerde tasarruf sağlamayı hedeflemiştir. Bu bağlamda, mevcut durumda kullanımda olan SAP uygulamalarının bu değişikliğe uyumlandırılması Bizcon danışmanlığında gerçekleştirilmiştir.

Grup içindeki birleşme projesi kapsamında finansal ve lojistik uygulamaların yanı sıra SAP veri ambarı çözümü içerisindeki raporlar da yeni iş süreçlerine göre revize edilmiştir. Proje kapsamında genel muhasebe, maliyet muhasebesi, duran varlıklar, ve karlılık analizi, satış, sevkiyat, satınalma, stok yönetimi, üretim planlama, kalite yönetimi ve depo yönetimi süreçlerinde çalışmalar yapılmıştır. Aynı proje kapsamında, tüm hammadde ve ürünlerin standart fiyat ile takip edilmesi, dönem sonlarında da fiyat farkı hesaplarında biriken tutarların ürün maliyetlerine daha doğru şekilde aktarılması sağlanmıştır.

Proje sonunda Deva İlaç’a ait müşteri, satıcı, malzeme, ürün ağacı, iş planları gibi tüm ana veriler, stoklar, duran varlıklar, satıcı bakiyeleri, müşteri bakiyeleri ve açık kalan satınalma siparişleri Deva Holding’te işlem görecek şekilde aktarılmıştır.

Proje, ilaç sektöründe standart olan validasyon prensiplerine bağlı kalınarak tamamlanmıştır.