SAP, YAZILIM GELİRİNDE BÜYÜME VE YAZILIM VE YAZILIMLA İLGİLİ HİZMET GELİRİNDE BÜYÜME AÇIKLADI

 • 2011’in İlk Çeyreğinde SAP’nin Yazılım Geliri Büyüme Oranı, Geçen Yılın Aynı Dönemine Göre İki Katından Fazla Artış Gösterdi
 • IFRS Olmayan Yazılım ve Yazılımla İlgili Hizmet Gelirlerinde Son 5 Çeyreklik Dönemde Art Arda Çift Haneli Büyüme Sağlandı
 • IFRS Olmayan Faaliyet Karı’nda %26 Artış
 • İlk Çeyrekte Rekor Faaliyet Nakit Akışı
 • SAP, Sene Başında Açıkladığı Yıllık Hedeflerine Paralel Büyüyor

  IstanbulSAP AG (NYSE: SAP), 2011 mali yılının 31 Mart’ta sona eren ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. SAP CFO’su (Finans Başkanı) Werner Brandt, “Yazılım ve yazılımla ilgili hizmet gelirinde mali çeyrekte, art arda beşinci defa çift haneli büyüme gösterdiğimizi açıklamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. IFRS olmayan faaliyet karındaki çift haneli artış ile birlikte elde ettiğimiz başarılı sonuçlar, 2011 ve sonrasında çok daha karlı bir büyüme sağlayacağımızın göstergesidir. ” dedi.

  SAP Co-CEO’su Bill McDermott ise şu açıklamayı yaptı: “Tarihimizin en büyük dördüncü çeyrek yazılım geliri sonuçlarını elde etmemizin ardından, gösterdiğimiz güçlü ivme ilk çeyrekte de devam etti. Müşterilerimiz bizim yenilikçi ve şeffaf eko-sistem stratejimizi destekliyor. Bu da kurumsal iş uygulamaları, iş analitiği ve kurumsal mobilite çözümlerinden oluşan sektör lideri ürün yelpazemize olan talebi artırıyor. Kanal iş ortaklarımızın da yazılım gelirlerimize artan katkısı ile tüm bölgelerdeki gelirlerimizde çift haneli büyüme sağladık.”

  SAP, Co-CEO’su Jim Hagemann Snabe açıklamasına şöyle devam etti: “SAP’nin yenilikçilik odaklı büyüme stratejisi kesinlikle başarılı sonuçlar verdiğinden, geleceğe yönelik öngörülerimize güvenerek ve aynı kararlılıkla ilerlemeye devam ediyoruz. Sektördeki en modern kurumsal uygulamalar ve iş analitiği çözümleri ile müşterilerimize önemli değerler sunuyoruz. Ayrıca, hafıza içi (in-memory), bulut bilişim ve mobil uygulamalar ile yeni pazarlara sunduğumuz yenilikler de hızla ivme kazanıyor. Tüm ürün alanlarında daha hızlı inovasyon yaratıyor ve şirket çapında operasyonel verimliliği artırmaya devam ediyoruz.”

  2011 Birinci Çeyrek Ara Raporu
  SAP’nin duyurusu yapılan 2011 Mali Yılı Birinci Çeyrek Raporu aşağıdaki bağlantıdan indirilebilir: www.sap.com/investor

  2010 Faaliyet Raporu
  2010 Faaliyet Raporu, 18 Mart 2011’de yayımlanmış olup, aşağıdaki siteden indirilebilir. www.sap.com/investor.

  SAP Hakkında
  Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri olan SAP, dünya çapında 53.000’den fazla çalışanı, önde gelen ürün ve servisleri ile müşterilerinin iş alanlarındaki inovasyonu artırmasına yardımcı oluyor. SAP, mağazadan depoya, masaüstünden mobil cihazlara, ofis çalışanlarından yönetim kuruluna kadar, kişi ve kurumların birlikte daha verimli bir şekilde çalışabilmesini ve rekabette öne geçebilmeleri için gereken iş öngörülerini daha etkili bir şekilde kullanabilmelerini mümkün kılıyor. SAP’nin uygulama ve servisleri bugün 120’den fazla ülkede bulunan her ölçekteki 170.000’den fazla SAP müşterisinin (Sybase’in satın alınması ile eklenen müşteriler dahil) operasyonlarını kârlılıkla yürütmesine, iş ve üretim süreçlerini kontrol etmesine, müşterileriyle ilişkilerini geliştirmesine, risklerini ve karar alma süreçlerini yönetmesine, gelecek hedeflerini planlamasına, tedarik zincirlerini ve iş operasyonlarını yöneterek verimliliğini artırmasına yardımcı oluyor.

  2010 yılı cirosu (IFRS) 12,4 Milyar Euro olan şirketin yazılım çözümleri, üretim, gıda, tekstil, otomotiv, sağlık, perakende, finans ve kamu sektörünün de aralarında yer aldığı 25’den fazla sektörün iş süreçlerine destek veriyor. Bunun sonucunda dünya genelinde yılda 2,5 milyar elektrik, su, gaz faturası SAP sistemleriyle kesiliyor; 50 milyon banka hesabı SAP sistemlerinde yönetiliyor; 2,2 milyar ton çikolata SAP çözümleriyle üretiliyor. SAP, uygulama ve çözümleri ile dünya genelinde 1 milyar kişiye ulaşmayı hedefliyor. Almanya merkezli faaliyet gösteren SAP, New York ve Frankfurt’un da aralarında yer aldığı birçok borsada “SAP” sembolü ile işlem görüyor.

  SAP’nin iş yazılımları alanındaki liderliğini Türkiye’de de devam ettiren SAP Türkiye, şirketin 65. ülke ofisi olarak 2001 yılında kuruldu. SAP’nin dünya genelindeki yaygın kullanımına paralel olarak Türkiye’de yıllık ciroya göre en büyük 10 şirketin 8’i iş süreçlerini, SAP çözümleri ile kontrol ediyor. Türkiye’de neredeyse her evde SAP sistemi üzerinde üretilen on ürün bulunuyor. Kurulduğu günden bu yana Türkiye’deki gelirlerini ve çalışan sayısını istikrarlı olarak artıran SAP Türkiye, ekosistemindeki onlarca iş ortağıyla birlikte 1.500’ün üzerinde nitelikli iş gücüne de istihdam imkanı sağlamış bulunuyor. SAP Türkiye hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve kurumsal yazılım alanındaki en son yeniliklerini öğrenmek için www.sap.com/turkey adresini ziyaret edebilirsiniz.

  Basın iletişimi ve detaylı bilgi için:
  Ekin Erim, (0216) 633 03 00, ekin.erim@sap.com
  Özcan Altunkaya, (0212) 229 76 26,
  ozcana@contactplus.com.tr

  SAP hakkında daha fazla bilgi için:
  www.sap.com/turkey
  www.sap.com/photos
  www.sap-tv.com

  Bizi takip edin:
  http://twitter.com/SAPTurkiye
  http://www.facebook.com/sapturkiye