SAP TÜRKİYE ÇALIŞANLARI HEYBELİADA KIYILARINI TEMİZLEDİ

SAP Türkiye çalışanları DenizTemiz Derneği ile birlikte 2 Haziran Perşembe günü Heybeliada’nın Çam Limanı’nda çevre ve kıyı temizliği aktivitesi gerçekleştirdi. Çam Limanı’ndaki plaj ve piknik alanlarının olduğu bölgeyi plastik, izmarit, metal ve kağıt çöplerinden tamamen temizleyen SAP Türkiye çalışanları, doğaya derin bir nefes aldırırken bölgenin yaz turizmine açılmasından önce Heybeliada’yı yaza hazırladı. Ada’da gönüllü olarak dört saat boyunca çalışan SAP Türkiye ekibi, toplam 231 kilogram atık toplamayı başardı.

İstanbulDünyanın lider Kurumsal Uygulama Yazılımları sağlayıcısı SAP, global bir girişim olan “A Moment for the Environment” (Doğa İçin Bir Dakika!) programı kapsamında tüm dünyada düzenlediği sosyal sorumluluk projelerinin Türkiye ayağını Heybeliada’da gerçekleştirdi. DenizTemiz Derneği’nin rehberliğinde 2 Haziran 2011, Perşembe günü gönüllülerden oluşan SAP Türkiye çalışanları, Heybeliada’nın Çam Limanı bölgesini çöp ve atıklardan tamamen temizledi. Dört saati aşkın bir süre boyunca Çam Limanı’ndaki halk plajı ve ormanlık alanda bulunan büyük piknik alanı dahil bölgeyi adım adım tarayan SAP Türkiye çalışanları, plastik, izmarit, metal ve kağıttan oluşan toplam 231 kilogram (112 kg plastik, 62 kg metal, 11,5 kg kağıt, 8 kg cam ve 37,5 kg tekstil) atık toplamayı başardı. Adanın en kirli noktalarından birini temizleyerek doğaya rahat bir nefes aldıran SAP Türkiye, böylece bölgenin yeniden yaz sezonunda misafir ağırlayabilecek konuma gelmesinde de önemli bir rol oynadı. Marmara’nın eşsiz koylarından biri olan Çam Limanı, SAP çalışanları sayesinde artık ziyaretçilerini çöp yerine çam kokularıyla karşılamaya hazır.

Uluslararası çevre organizasyonunda kazanan ülke ofisi bağış için 10.000 Euro alıyor
Çözüm ve teknolojilerini sürdürülebilir bir dünyanın hizmetine sunan, ofis ve iş süreçlerinde doğanın korunmasına yönelik stratejiler uygulayan ve dünya çapında sosyal sorumluluk projeleri düzenleyen SAP, bu yıl gönüllü çalışanlarıyla 100.000 iş saatini buna ayıracak. SAP, geçtiğimiz yıl doğanın korunmasına yönelik olarak gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projelerinde, sadece EMEA ve DACH bölgelerinde yaklaşık 670.000 Euro harcamıştı.

Bu yıl düzenlediği sosyal sorumluluk çalışmalarıyla dünya çapında milyonlarca kişinin yaşamına olumlu yönde etkilemeyi hedefleyen SAP, şu ana dek aralarında Türkiye, İngiltere, Fransa, Hollanda, İtalya, Portekiz, İspanya, Yunanistan ve Almanya’nın da olduğu EMEA ve DACH bölgelerindeki toplam 16 ülkedeki çevreci faaliyetlerini tamamlamış durumda. Bu yıl toplam 600’e yakın SAP çalışanın katıldığı bu etkinliklerde, kıyı temizliğinden park ve orman temizliğine, teknolojik cihazların geri dönüştürülmesinden çocukların bilinçlendirilmesine yönelik düzenlenen eğitici workshop’lara sonuç odaklı onlarca aktivite gerçekleştirildi.
Diğer taraftan çalışanlarını doğayı korumaya yönelik teşvik etmeye önem veren SAP, bu çerçevede proje geliştiren EMEA bölgesindeki bölge ofisleri arasındaki rekabeti kızıştırdı. SAP, “A Moment for the Environment” etkinlikleri çerçevesinde en yüksek çalışan katılım oranını sağlayan bölge ofisine 10.000 Euro ödül vereceğini duyurdu. Kazanan ofis bu ödülü kendi bölgesinde kar amacı gütmeyen bir çevreci kuruluşa bağışlama imkanına sahip olacak.