SAP 3. ÇEYREKTE YAZILIM ALANINDA REKOR KIRDI

İstanbulSAP AG, 30 Eylül 2011 tarihinde sona eren mali yılın üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Yazılım gelirlerini üçüncü çeyrekte yüzde 32 artıran SAP, ardı ardına yedi çeyrektir çift haneli büyüme yakaladığı yazılım ve yazılımla ilgili hizmet gelirini ise sabit kurda yüzde 18 artırmayı başardı. 2011 yılı başında açıkladığı yıllık hedeflerine paralel olarak büyümesini sürdüren SAP’nin üçüncü çeyrek IFRS faaliyet karı ve faaliyet kar marjı, TomorrowNow dava hükmünün 723 milyon Euro tutarında azaltılmasından olumlu yönde etkilendi. Hisse başına düşen kazancın yüzde 36 artış gösterdiği 3. çeyrekte, IFRS dışı faaliyet karının sabit kurda yüzde 27 artması, faaliyet kar marjında yüzde 3’lük bir yükselişe neden oldu.

2010 mali yılının üçüncü çeyreğinde 656 milyon Euro olan SAP IFRS yazılım geliri, bu yıl aynı çeyrekte 841 milyon Euro’ya ulaşarak yüzde 28’lik bir artış sağladı. IFRS yazılım ve yazılımla ilgili hizmet geliri, 2,32 milyar Euro’dan 2,69 milyar Euro’ya yükseldi ve yüzde 16’lık bir artış gördü. IFRS toplam geliri 2010 yılı üçüncü çeyreğinde 3 milyar Euro olan SAP, 2011 üçüncü çeyrekte bunu 3,41 milyar Euro’ya yükseltti. Yıldan yıla aynı çeyrekte yüzde 146 artan IFRS faaliyet karı 1,76 milyar Euro’ya, yüzde 27,8 puan artan faaliyet kar marjı oranı ise yüzde 51,6’ya yükseldi.

İlk dokuz aylık döneme bakıldığında SAP IFRS yazılım gelirini 2010’un aynı dönemine oranla yüzde 27 artırarak 2,23 milyar Euro’ya çıkarırken, IFRS yazılım ve yazılımla ilgili hizmet geliri yüzde 17’lik artış sonucu 7,60 milyar Euro’ya ulaşmış durumda. IFRS toplam gelirini 2011’in ilk dokuz ayında yüzde 16’lık artış ile 9,73 milyar Euro’ya yükselten SAP, IFRS faaliyet karını da yüzde 57’lik artışla 3,21 milyar Euro olarak gördü. 2010 yılının aynı döneminde yüzde 24,4 olan IFRS faaliyet kar marjı ise 2011 yılının ilk dokuz ayında yüzde 8,6 puanlık artışla yüzde 33 puana yükseldi.

Yılın tamamı için IFRS dışı yazılım ve yazılımla ilgili hizmet gelirlerinde sabit kurda yüzde 10 ila 14 arası bir artış öngören SAP, IFRS dışı faaliyet karında sabit kurlar cinsinden 4,45 ila 4,65 milyar Euro aralığında artış bekliyor. 2011’in tamamı için IFRS vergi oranını yüzde 28,5 ile 29,5 arasında öngören SAP, IFRS dışı vergi oranındaki öngörüsünü ise değiştirmeyerek yüzde 27,5 ila yüzde 28,5 aralığında açıkladı.

SAP Co-CEO’su (Yönetim Kurulu Eş Başkanı) Bill McDermott, “Müşterilerimiz yatırımlarını büyüme ve inovasyona destek olan yazılımlara doğru kaydırdıkları için SAP’nin üçüncü çeyrek yazılım gelirleri son on yıl içindeki en hızlı orana ulaştı,” dedi. McDermott sözlerini şöyle sürdürdü: “Mobilite, bellek-içi (in-memory) ve bulut alanlarında sektör lideri yeniliklerimiz temel çözümlerimizle birlikte değerlendirildiğinde, tüm bölge ve sektörlerdeki müşterilerimize olağanüstü katma değer sağlıyor. Güçlü bir vizyonu hayata geçiren ve büyümesini sürdüren bir şirketiz.”

SAP Co-CEO’su (Yönetim Kurulu Eş Başkanı) Jim Hagemann Snabe, “Sergilediğimiz güçlü performans ve pazar payımızdaki artış, müşteri odaklı inovasyon stratejimizin başarıya ulaştığını açık şekilde gösteriyor,” dedi. “Yenilikleri müşterilerimize işlerini aksatmayacak adımlarla sunuyoruz. Bu sayede maliyetleri azalıyor ve hızlı karar almak, müşteri ilişkilerini güçlendirmek, büyümeyi hızlandırmak gibi hedefler doğrultusunda, geliştirdiğimiz çığır açan teknolojilere yatırım yapma fırsatı yakalıyorlar. Müşterilerimiz kazanırsa, biz de kazanırız.”