KADIN YÖNETİCİLER BİLİŞİM DÜNYASINA GÜÇ KATIYOR

İstanbulSAP’nin global vizyonundaki kadın yönetici oranını %25’e çıkarma kararını uygulamaya alan SAP Türkiye; %40’ı aşan kadın çalışan oranıyla şimdiden Almanya dahil pek çok ülkeyi geride bırakmış durumda. SAP’nin hedefinde 2017 yılında %25 kadın yönetici oranına ulaşmak var.

Çeşitliliğin yüksek olduğu ekiplerde daha fazla yenilikçi fikir üretildiği ve daha kaliteli sonuçlar elde edildiği araştırmalarla tespit edilince, SAP de organizasyon yapısında değişime gitme kararı aldı. 2011 yılı içinde işe alımların %59’unu kadın adaylar arasından yapan SAP Türkiye ise %40’lık kadın çalışan oranına ulaştı ve diğer ülkelerin üzerine çıkmayı başardı. SAP’nin Almanya merkezinde kadın çalışan oranının %28,3 olduğu göz önünde bulundurulunca, SAP Türkiye’nin ne kadar iyi bir konumda olduğu ortaya çıkıyor. Ancak, halen 140 kişilik ekibi ve 35 iş ortağıyla birlikte 15 binden fazla kullanıcıya hizmet veren SAP Türkiye, bununla yetinmiyor ve global organizasyonda olduğu gibi bilişim sektöründe kadın çalışanların seslerini yükseltecek yeni hedefler belirliyor. Global olarak üst yönetimdeki kadın yönetici kotası %25 olan, ancak şu anda %18 oranında kadın yöneticiye sahip bulunan SAP Türkiye, yönetimdeki kadın oranını 2017’ye kadar %25’e yükseltme hedefine odaklanmış bulunuyor.

Kadınlar yaratıcılıklarıyla iş dünyasına farklı bakış açıları sunuyor

SAP’de bilginin ne kadar çeşitli ve farklı yerlerden gelirse o ölçüde faydalı olacağı inancı ile bu uygulamayı başlattıklarını açıklayan SAP Hızlı Büyüyen Pazarlar Direktörü Safa Haktanır, yazılım sektörünün gelişiminde yaratıcılığın çok önemli bir faktör olduğunu ve şirket politikası olarak yaratıcılığı her zaman ön planda tuttuklarını söyledi. Sadece kadın erkek konusunda değil, her konuda çeşitlilik aradıklarını söyleyen Haktanır sözlerine şöyle devam etti: “Örneğin mühendislikten işletmeye, sosyolojiden yüksek matematiğe kadar, eğitim anlamında da farklı geçmişlere sahip çalışanlarımız bulunuyor. Dil, din, cinsiyet, etnik köken gibi kişilerin farklı kültür çeşitliliğine sahip olması, kuruluşumuzdan beri önem verdiğimiz konulardan biri olduğundan bugün SAP Türkiye’de çalışan kadınların oranı yüksek.” Yaratıcılığın cinsiyeti olmadığını, aynı çalışma ortamında farklı cinsiyetlerin farklı bakış açılarını tetiklediğini belirten Haktanır, “İyi fikirlerin medeni ortamlarda oluştuğuna ve iyi bir takım çalışması için doğru kadın-erkek oranının yakalanması gerektiğine inanıyorum. İstatistikler de kadın çalışanların erkeklerden daha detaycı ve titiz olduklarını ortaya koyuyor. Bu yüzden yönetim seviyesinde de uzman seviyesinde de kadın çalışan oranımızı artırmayı ve sağlıklı bir dağılıma ulaşmayı hedefliyoruz. Bu çalışmamızın SAP ekosisteminde de dikkat çekmesini ve ekosistemimizde yer alan diğer şirketlere örnek olmasını diliyoruz,” dedi.

SAP Türkiye’nin demografik bilgileri:

 • 2009’dan 2011’e personel sayısı açısından büyüme oranı: %97
 • 2011 personel sayısı şu an için: 140
 • Kadın-erkek oranı: %60 erkek, %40 kadın
 • Yaş ortalaması: 30 (10 yıl önce yaş ortalaması 34 idi)
 • Şirket kıdemi: 3,04 yıl (2011 itibarı ile)
 • Devinim oranı (Turnover rate): %3 (2011)

SAP’nin global çaptaki demografik bilgileri:

 • 53.800+ çalışan sayısı
 • 120 ülkede yer alıyor
 • 124 milliyet var
 • Toplam 37 dil konuşuluyor
 • Global olarak yönetimde olan kadın yönetici oranı %18; bu oranın 2017 yılında %25’e çıkarılması hedefleniyor
 • Çalışan devinimi global olarak: %9 (2010 sonu itibarı ile)