MILLENICOM TÜRKİYE, SAP DESTEK HİZMETLERİNDE ELSYS UZMANLIĞI İLE İLERLİYOR

70.000’den fazla kuruma sabit telefon hizmeti sunan Millenicom Türkiye, Elsys’in destek verdiği SAP projesi ile mali kayıt ve raporlama sistemlerinde iyileştirme ve performans artışı hedeflerine ulaştı.

İstanbulTürkiye telekomünikasyon pazarında lider alternatif operatör olmayı hedefleyen ve sabit telefon, internet servis sağlayıcılığı ve altyapı işletmeciliği hizmetleri sunan Millenicom Türkiye’nin şebekesi üzerinden yılda 2.5 milyar dakikalık telefon görüşmesi yapılıyor. Finansal sistem altyapısını optimum düzeyde kullanmak isteyen Millenicom Türkiye’ye uygulanan faiz hesaplama programı ile son ödeme tarihleri baz alınarak yaklaşık 100.000 müşterinin geciken fatura ödemelerinin sistem üzerinden kontrolü ve hesaplarının denetim altına alınması sağlandı. Elsys desteği ile yürütülen proje kapsamında Millenicom Türkiye’nin finansal süreçleri kolaylıkla izlenebilir hale geldi.

Genel sistem performansında artış sağlanan Millenicom Türkiye’de, daha önce üçüncü parti bir yazılım ile entegre olarak çalışan banka entegrasyonu tamamıyla SAP sistemine taşındı. Verilerin tek seferde çekilip, banka formatında TXT dosyasında hazırlanması sağlanarak daha önce elle yapılan bu işlemler otomatize edildi. Banka tahsilat dosyaları ve diğer finansal süreç raporlarına SAP üzerinden hızlı erişim kolaylığı getirildi. Herhangi bir problem yaşandığı takdirde sisteme anında müdahale edilmesini sağlayan bu özelliğe ek olarak; mizan, alacak ve vereceklerin vadelerine göre gruplandırıldığı yaşlandırma raporu ile yevmiye defteri ve defter-i kebir raporlarının performanslarını yükseltmeye yönelik çalışmalar yürütüldü.

Projenin öne çıkan uygulamalarından bir diğeri ise, fatura ve müşteri bilgilerinin tutulduğu üçüncü Parti yazılımdaki tüm verilerin SAP sistemi ile entegrasyonunun sağlanarak merkezi kontrol sistemlerinde ilerleme kaydedilmesi oldu.

Webpos uygulaması ile otomatizasyon sağlandı.

Elsys tarafından Millenicom Türkiye’nin ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanan “webpos” uygulaması ile müşterilerin internetten yaptığı ödemelerin otomatik olarak her sabah SAP sistemine aktarılması ve eş zamanlı olarak fatura eşleştirmelerinin yapılması ile zaman kayıplarının önüne geçildi.