BORUSAN OTOMOTİV’DE SAP BUSINESSOBJECTS STRATEJİ YÖNETİMİ CANLIYA GEÇTİ

İstanbulBorusan Grubu SAP BusinessObjects Strateji Yönetimi projesi kapsamında, Borusan Otomotiv de SAP BusinessObjects Strateji Yönetimi (SSM) uygulamasını başarıyla canlı kullanıma aldı.

Borusan Grubu SAP BusinessObjects Strateji Yönetimi projesinin pilot projesi Borusan Holding’de tamamlandıktan hemen sonra ilk roll-out projesi olan Borusan Otomotiv SSM projesi, BIZCON danışmanlığı ile proje planı ve bütçesi içinde tamamlandı. 1984 yılında BMW distribütörlüğü ile başlayan ticari hayatında, BMW, MINI, Land Rover ve BMW Motosiklet için Yetkili Satıcı ve Yetkili Servisleri kanalıyla satış ve satış sonrası hizmetler veren Borusan Otomotiv, SSM uygulaması ile üst yönetim ve tüm departman karnelerini SAP SSM üzerinden takip edebilir duruma geldi.

Farklı kaynaklardaki bilgilerin birleştirilerek tek yerden görüntülenmesine izin veren bu karne yapısı, “Balanced Scorecard” metodolojisine uygun olarak, şirketin genel ve departmanların ayrı ayrı performanslarını izlemeye olanak sağladığı gibi, şirket için standartlaştırılmış veri arşivi oluşturma konusunda da çok büyük fayda sağlayacak. Bu uygulama sayesinde şirketin strateji haritası görsel ve interaktif olarak sistemde tanımlandı. Ayrıca anahtar performans göstergeleri ve stratejilere ulaşmak konusunda yardımcı olacak projeler, “inisiyatif” olarak sisteme tanımlandı.

Borusan Otomotiv şirket yöneticileri, web tabanlı SSM uygulaması üzerinden şirketin stratejisinin, kritik başarı faktörlerinin ve anahtar performans göstergelerinin durumunu, gerçek veri ve trafik işaretleri olarak görebiliyor ve detaylarına tanımlanan “drill-down” yöntemleri ile inebiliyorlar. SSM sisteminin sağladığı araçlar ile inisiyatiflerin kilometre taşları, ekip üyeleri, zaman planı, bütçe durumu ve öncelikleri de izlenebiliyor.