SAP 2011 YILINI YAZILIM ALANINDA REKORLA KAPATTI

İstanbulSAP AG, 31 Aralık 2011 tarihinde sona eren mali yılın dördüncü çeyreğine ve tüm yıla ilişkin finansal sonuçların ön değerlendirmesini gerçekleştirdi. Tarihindeki en iyi yıl sonu ve dördüncü çeyrek performansına ulaştığını açıklayan SAP’nin 2011 yılı yazılım gelirleri sabit kurda %25 arttı ve 4 milyar Euro’ya ulaşarak rekor kırdı. Üstelik, 2011 yılı yazılım gelirlerinin 160 milyon Euro’dan fazlası SAP HANA çözümünden, 100 milyon Euro’dan fazlası ise mobil çözümlerden elde edildi.

2011 yılının dördüncü çeyreğinde yazılım gelirleri %16 artarak 1,74 milyar Euro’ya ulaştı (Sabit Kurda %17 oranında); 2011 yılı genelinde ise yazılım gelirleri %22 artarak 3,97 milyar Euro oldu (Sabit Kurda %25 oranında). Öte yandan, yazılım ve yazılımla ilgili hizmet gelirleri IFRS dışı %15 artış gösterirken (Sabit Kurda %17 oranında), 2011 yılında 4,71 milyar Euro’ya ulaşan IFRS dışı faaliyet karı ile beklentilerin ötesine geçildi. SAP’nin IFRS dışı faaliyet kar marjı ise 2011’de sabit kurda %1,1 puanlık yükselişle %33,1 oldu.

SAP HANA ve Mobilitenin Payı Büyük
Kurumsal iş uygulamalarından elde ettiği önemli başarıların yanı sıra, iş analitiği ve mobil çözümlerde kazandığı ivme ile SAP’nin yenilikçi teknolojisi SAP HANA’nın hızlı büyümesi; kurumun elde ettiği rekor performansa ulaşılmasında önemli rol oynadı. Çift haneli büyüme gerçekleştiren SAP, rakiplerini geride bırakarak önemli bir pazar payı kazandı.

SAP Eş Başkanları Bill McDermott ve Jim Hagemann Snabe, “Belirsizliğin söz konusu olduğu bir ortamda, SAP 40 senelik tarihindeki en iyi sonuçları elde etti. Önemli oranda pazar payı kazandık ve tüm bölgelerde çift haneli büyüme sağladık.” şeklinde konuştu. “İnovasyon stratejimiz kazanmaya devam ediyor. Müşterilerimiz, sunduğumuz inanılmaz katma değeri görüyor ve SAP’nin en iyi seçim olduğunu onaylıyorlar.”

SAP CFO’su Werner Brandt ise elde edilen sonuçları “Faaliyet kâr marjımızı artırırken geleceğe yönelik büyüme fırsatları yakalamak için pazara yönelik etkinliklere yatırım yapmaya devam ettik ve SAP olarak en baştan en uca kadar her alanda mükemmel sonuçlara ulaştık” şeklinde yorumladı.