SAP, ULUSLARARASI BİREYSEL BANKACILIK ALANINDA LİDERLER ARASINDA YER ALDI

İstanbulSektör analiz şirketi Gartner Inc. tarafından her yıl düzenli olarak yayınlanan “Uluslararası Bireysel Bankacılık” Magic Quadrant raporunda 2011 yılında “lider şirketler” kategorisinde yer alan SAP, özellikle “uygulama yeteneği” ve “vizyonunun eksiksiz olması” ile övgüye layık görüldü.

Gartner’ın SAP’yi uluslararası bireysel bankacılık alanında bu yıl tekrar lider olarak konumlandırmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirten SAP Kıdemli Başkan Vekili ve Finans Hizmetleri Global Yöneticisi Don Trotta, konuyu şu şekilde değerlendirdi: “Bu sayede SAP’nin banka teknolojileri ekosistemindeki güçlü konumunun ve SAP’nin standartlaştırılmış bankacılık sistemlerine entegre yaklaşımının bankalarda nasıl yankı uyandırdığının bir kez daha gözler önüne serildiğine inanıyoruz. Bankalar, SAP HANA platformu sayesinde 2012 yılında kendilerine daha hızlı iş inovasyonu fırsatları oluşturacakları daha güçlü bir SAP çözüm portföyü bulabilecek. SAP HANA ile gerçekleşebilen bu çözümler, sadece temel bankacılık alanında değil; kurumsal ve müşteri mobilitesi ile gerçek zamanlı bankacılık analitiği gibi alanlarda da müşterilerimize avantaj sunacak.”

SAP NetWeaver ile şeffaf ve karlı bankacılık

Bankacılık İçin SAP çözüm portföyü; temel bankacılık işlevlerini, hizmet odaklı mimari (SOA) prensipleri üzerine kurulu, standartlaştırılmış ve entegre bir yapıyla birleştiriyor. SAP’nin bankacılık portföyü; modern bir bankacılık kurumunun vazgeçilmezleri olan borçlar, mevduatlar, uyumluluk, ödemeler ve müşteri sadakati gibi alanlara özel biçimde hazırlanan çözümler sunuyor. SAP NetWeaver teknoloji platformunun gücünü kullanan bu çözümler, daha şeffaf, yenilikçi ve karlı bir bankacılık modeli oluşturulmasını mümkün hale getiriyor.

Gartner, Magic Quadrant raporunda SAP’nin de yer aldığı “liderler” kategorisini “güçlü geliştirme metodolojileri gösteren satıcılar” olarak tanımlıyor. Tüm bu satıcıların, çekirdek bankacılık yazılım işlevselliğini bileşen tabanlı yapılar içine “ayrıştırmak” için ölçülebilir bir stratejisi bulunuyor. Birçok satıcı kalite güvencesi için metodolojilere sahip veya bir sertifikasyona ulaşmak için çalışmalarını stratejik bir yol haritası üzerinde yürütüyor. Çoğu üretici, güçlü bir bankacılık pazarı anlayışını yöntemsel süreçler aracılığıyla koruyor ve bu sayede geniş pazarlama, dağıtım ve satış kanallarına erişiyor.