MOBILE WORLD CONGRESS 2012’DE KURUMSAL MOBİLİTE KONUŞULDU

BarselonaŞubat ayının son haftasında İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleşen Mobile World Congress 2012 etkinliğine, SAP’nin mobil çözümleri damgasını vurdu. Kurumsal mobilite pazar kategorisinde şirketlerin kritik ihtiyaçlarına yanıt veren SAP, mobiliteyi daha sade, düşük maliyetli ve güvenli hale getiren Afaria çözümünün yeni sürümünü tanıttı.

Yeni bir arayüz, SAP Store entegrasyonu ile uygulama platformu, derinlemesine mobil analitik tabloları ile kurumsal kullanıcıların karşısına çıkan Afaria 7.0 mobil cihaz yönetim çözümü; uygulamaların dağıtımını kolaylaştırırken, gelişmiş ve uygun maliyetli mobilite yönetimi sunuyor. Yaklaşık on yıldır mobil cihaz yönetimi alanında kurumların tercih ettiği Afaria, bu süreçte olgunlaştı ve kapsamını genişletti.

Afaria’nın güncel sürümünde yönetim paneli tepeden tırnağa elden geçirilirken, son kullanıcılar için mobilite yönetimini hızlandırılıp, daha sade hale getiriliyor. Kullanıcıların kendi cihazlarını yönetmelerini sağlayarak, IT birimlerinin iş yükünü ciddi oranda azaltan self servis portaller ve iş birimlerinin her an güncel ve üretken kalmasını sağlayan pürüzsüz uygulama güncellemelerini gerçekleştiren SAP Store sayesinde Afaria 7.0; kurumların IT yöneticilerinin çok daha basit ve hızlı biçimde mobil cihaz kurulum ve entegrasyonunu gerçekleştirmesini mümkün hale getiriyor.

Android’de kurumsal mobil güvenlik
Mobile World Congress 2012’nin bir diğer önemli gelişmesi ise; SAP’nin, Google Android mobil işletim sisteminde çalışan cihazların kurumsal çevrede daha güvenli bir yapıya bürünmesi için Samsung ile güçlerini birleştirdiklerini açıklaması oldu. Bugüne kadar iOS cihazlar için Apple, BlackBerry için Research in Motion ile benzer çalışmalar gerçekleştiren SAP’nin Android platformunda ilk iş ortağı Samsung oldu. Kurumsal çevrede kullanılan mobil cihazlar için güvenlik, kurumların en önemli endişeleri arasında yer alıyor. Bu nedenle güvenli bir mobil platform, mobiliteyi kurumsal çevrede yayabilmek için kritik rol oynuyor.

Kablosuz iş dünyasının geleceği
Barselona’da gerçekleşen Mobile World Congress etkinliğinin, mobil cihazların bir sonraki neslini tanıtması açısından büyük heyecan yarattığını belirten SAP Eş Başkanı Jim Hagemann Snabe; yaptığı açıklamada geçmişte IT departmanlarının teknoloji trendlerini yönettiğine, bugün ise bu trendlerin sosyal medya ve dolaylı olarak çalışanlar tarafından belirlendiğine dikkat çekti.

Kurumların %75’inin önümüzdeki yıl içerisinde sosyal medya kullanımına geçeceğini öngören Gartner araştırmasının altını çizen Snabe, bu değişimde mobil cihazların önemli rol oynayacağını söyledi. Dijital ekonomide bariyerleri kaldırıp, dijital ekonomide yeni oyunculara şans veren ve yeni fırsatlar oluşturan mobil teknolojinin, bilgiye gerçek zamanlı erişimi mümkün hale getirdiğini belirtti.