AKÇANSA, SAP DESTEK SÜREÇLERİNDE ELSYS İLE YOLA DEVAM EDİYOR

İstanbulSürdürülebilir büyüme hedefi çerçevesinde Türkiye çimento sektöründe yenilikçi ürünleri ve hizmetleri ile öne çıkan Akçansa, SAP süreç iyileştirme ve entegrasyon projelerini Elsys danışmanlığı ile tamamladı.

Akçansa 12 yıldır kullanmakta olduğu SAP sistem versiyonunu Elsys danışmanlığında yükselterek, mevcut SAP R3 4.7 versiyonundan SAP ERP 6.0 EHP4 versiyonuna geçti.

Eski sistemde yapılan geliştirmelerin tamamını yeni sisteme doğru ve eksiksiz bir şekilde taşıyarak upgrade projesinin risklerini en aza indirmek isteyen Akçansa, sektördeki tecrübesine güven duyduğu Elsys’in uzmanlığından yararlandı. SAP ERP 6.0 EHP4 sisteminin yeni fonksiyonlarından ve gelişmiş özelliklerinden faydalanmak isteyen Akçansa; mevcut sistemi içerisinde yapılandırılan tüm geliştirmeleri muhafaza ederek geçiş yaptığı yeni sistem sayesinde, ürünün Masraf Yeri Muhasebesi tarafındaki yeniliklerini ve IFRS ile SPK raporlamaları için sunulan gelişmiş fonksiyonlarını kullanma imkanı buldu.

Muhasebe ve finans uygulamaları ile satın alma sistemlerinde iyileştirmeler yapıldı
Süreç iyileştirme projesi, Akçansa’nın satın alma departmanı tarafında yapılan denetimler sonrasında ortaya çıkan bulgular dikkate alınarak yapılan analizlerle hayata geçirildi. Elsys’in uygulamaya geçirdiği proje ile tüm satın alma siparişlerinin yöneticiler tarafından Blackberry ve iPhone üzerinden takip edilerek onaylanmasına olanak tanındı. Yapılan analizler doğrultusunda Akçansa’nın kullanıcı yetkilendirmeleri yapılarak daha sade, şeffaf ve yönetilebilir bir yetkilendirme stratejisiyle yeni bir model kuruldu. Maliyet muhasebesi süreçleri için tasarlanan raporlar ile ay sonu işlem kapanış takibinin otomatik olarak yapılması sağlandı.

SAP PI – Süreç entegrasyonu projesi hayata geçirildi
Projenin ilerleyen aşamalarında BİGS uygulamaları kapsamında satış ve satınalma süreçlerinin tüm operasyonlarını kapsayan SAP PI (süreç entegrasyonu) projesi ile Akçansa’nın SAP ERP çözümlerinin diğer altyapı sistemleri ile tam entegre bir şekilde çalışması için uygun ortam hazırlandı. İlk olarak Akçansa’nın Hazır Beton tesislerinde hayata geçirilen uygulama ile Vurkon sistemi ve SAP ERP sistemleri arasında entegrasyon sağlandı. Bu sayede; malzeme anaverisi, şantiye-zone anaverisi, araç anaverisi, satın alma sipariş yönetimi, ürün transferi ve teslimat işlemlerinin entegrasyonu sağlanarak çift sistemde tutulan veri giriş çıkışındaki hatalar engellenmiş oldu.

Elsys’ten Akçansa’ya tam destek
Akçansa için kapsamlı bir destek projesinin de yürürlüğe girmesinde etkin rol oynayan Elsys; destek portal ve solution manager sistemlerinin kullanılmasını sağlayarak, şirkete portal üzerinden kapsamlı bir destek hizmeti sunmuş oluyor. Elsys’in desteklediği modüller Genel Muhasebe, Masraf Yeri Muhasebesi, Yatırım Yönetimi, Bakım Onarım ve Malzeme Yönetimi olarak sıralanıyor.