SAP, GARTNER RAPORUNDA İŞ ZEKASI ALANINDA DÜNYA PAZAR LİDERİ OLDU

WalldorfSAP, Nisan 2012’de Gartner tarafından yayınlanan raporda, dünya genelinde iş zekası (BI) pazarında toplam pazar payı lideri olarak konumlandırıldı. İş zekası platformları, kurumsal performans yönetimi (CPM) paketleri, analitik uygulamaları ve performans yönetiminden oluşan iş zekası pazarında, SAP’nin 2011’deki gelir tabanlı payı %23,6 olarak açıklandı. 2010 yılına oranla %19,5 büyüme gerçekleşti.

Gartner Inc. tarafından yayınlanan “Pazar Payı: Tüm Yazılım Pazarları, Dünya Geneli, 2011” başlıklı raporu değerlendiren SAP İş Analitiği Kıdemli Başkan Vekili ve Genel Müdürü John Schweitzer, “Pazardaki büyüme oranının önünde olan performansımızın; müşterilerimizin, SAP’yi yaptıkları işi daha iyi tanıma; kendinden emin, verilere dayalı kararlar alma ve bu kararı uygulamaya geçirmede destek sağlayan güvenilir bir iş ortağı olarak görmelerini simgelediğine inanıyoruz” dedi. Başta iş zekası olmak üzere, CPM, analitik uygulamaları ve performans yönetimi pazarlarındaki SAP liderliğinin Gartner tarafından tanınmasına memnun olduklarını dile getiren Schweitzer; SAP’nin finansal ve operasyonel etkinliği artıran çözüm portföyünün gerçek zamanlı, mobil ve sosyal yetenekleriyle iş analitiğinin geleceğini temsil ettiğini belirtti.

SAP’nin kapsamlı iş analitiği portföyü, kurumların yaptıkları işi daha iyi anlamalarını ve daha cesur kararlar almalarını sağlıyor. İş analitiği alanına her yıl yeni yatırımlar gerçekleştiren SAP; son olarak SAP BusinessObjects Predictive Analysis yazılımıyla, şirketlerin, olası sonuçları öngörerek karar almalarını mümkün kılıyor. Öte yandan SAP BusinessObjects Planning and Consolidation uygulamasının SAP NetWeaver sürümü; SAP HANA platformunun gücüyle planlama ve finansal raporlama süreçlerini etkin hale getirirken, riskleri azaltıyor. Sektörlere ve departmanlara özel hazır iş zekası içerikleri olan Analitik Uygulamalar ise dünya çapındaki en iyi uygulamaları çok kısa sürede hayata geçirme olanağı sağlıyor.