SAP, ARIBA ALIMIYLA BULUTTAKİ VARLIĞINI GENİŞLETİYOR

İstanbulSAP AG, bulut tabanlı öncü ticaret ağı Ariba’yı hisse başına 45 dolar bedel karşılığı toplamda yaklaşık 4,3 milyar dolara satın aldığını açıkladı. Ariba’nın alıcı-satıcı işbirliği ağını, SAP’nin geniş müşteri kitlesi ve güçlü iş süreçleri uzmanlığıyla birleştirecek olan satın alma ile birlikte işletmeler arasında bulut üzerinden ortak çalışmalar için yeni modeller oluşturulması hedefleniyor. Satın alma işleminin yılın üçüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Dünyanın dört bir yanındaki alıcı ve satıcıların bulut üzerinden yeni yöntemlerle iletişim kurması, bu segmentin hızla büyümesini sağlıyor. Ariba alımıyla birlikte bulut tabanlı paylaşımcı (sosyal) ticaretin lider şirketini bünyesine dahil eden SAP; kurumsal ortaklıkları mevcut çözümlerine ekleyerek lider iş ağı konumuna geliyor.

Şirketler arası ticaret ağı pazarına girerek, buluttaki büyüme fırsatlarını ve büyüme hızını belirgin biçimde artıran SAP; geçtiğimiz hafta SAP Business ByDesign ve SAP Business One’ın yanı sıra müşteriler, tedarikçiler, işverenler ve finansallara odaklanacağı bulut uygulamaları iş kolunun yol haritasını açıklamıştı. Ariba alımı, kurumun bulut tabanlı öncü tedarik çözümleri ile SAP’nin bulut uygulamaları portföyünü zenginleştiriyor.

Merkezi Kaliforniya’da bulunan Ariba’nın yaklaşık olarak 2.600 çalışanı bulunuyor. Bulut tabanlı ortak iş uygulamalarında öncü olan şirket, gelire göre en büyük ikinci bulut sağlayıcısı /tedarikçisi olarak konumlanıyor. Öncü teknolojiyi, web tabanlı ticaret topluluğuna sunan Ariba, kurumların tamamen bulut tabanlı bir platformda yeni global iş ortaklarını keşfetmelerini, onlarla iletişime geçip, çalışmalarını sağlıyor. 2011 yılında yüzde 38,5 oranında yıllık büyüme yakalayan Ariba’nın geçtiğimiz yıl toplam geliri ise 444 milyon dolar olarak açıklandı. Aynı dönemde, iş /ticaret ağı yüzde 62’lik organik büyüme gözlendi.