SAP YAZILIM GELİRİ İKİNCİ ÇEYREKTE 1 MİLYAR EURO’YU AŞTI

İstanbul30 Haziran itibarıyla sona eren ikinci çeyrek, SAP için yeni başarıları beraberinde getirdi. Açıklanan verilere göre 2012’nin ikinci çeyreğinde yazılım geliri tüm bölgelerde çift haneli büyüme ile %26 artan SAP, 1.059 Milyon Euro artış ile tarihinin en iyi ikinci çeyrek performansını sergiledi. SAP HANA’nın 85 Milyon Euro, mobilitenin 54 Milyon Euro ve bulut bilişimden 69 Milyon Euro katkı sağladığı büyüme ivmesinde, SAP yazılım ve yazılımla ilgili hizmet geliri %21 artarak, 3,14 Milyar Euro’ya yükseldi. Aynı çeyrekte SAP’nin faaliyet kârı %15 artarak 1,17 Milyar Euro’ya yükselirken, hisse başına gelir ise %19’luk artışla 0,70 Euro’ya ulaştı.

SAP’nin inovasyon gerçekleştirdiği alanlarda gördüğü talepte de artış yaşandı: SuccessFactors ile birlikte bulut alanında %112’lik büyüme gerçekleşti. SuccessFactors birleşiminden ortaya çıkan güç, SAP’nin lider bulut sağlayıcısı olma stratejisini hızlandırıyor. Yılın ikinci çeyreğinde kaydettiği 85 milyon Euro değerindeki HANA geliriyle SAP, 2012 yılı içinde SAP HANA’dan en az 320 milyon Euro gelir elde etme hedefini koruduğunu gösterdi. SAP’nin, ikinci çeyrekte mobilite alanında 54 milyon Euro gelir elde etmesi, yine bu alanda da yıl genelinde 220 milyon Euro’ya ulaşma beklentisini karşılayacağını gösteriyor. Finansal hizmetler ve perakende gibi stratejik sektörlerde (her iki alanda da yazılım gelirlerinde %60’ın üzerinde büyüme gerçekleşti) önemli gelişim kaydeden SAP, üretim sektörlerindeki yazılım gelirlerinde yakaladığı %20’nin üzerindeki artışla bu büyümesini daha da sağlamlaştırdı.

SAP’nin Co-CEO’ları (Eş Başkanları) Bill McDermott ve Jim Hagemann Snabe, tarihi sonuçlarla ilgili olarak yaptıkları açıklamalarda şunları söyledi: “Müşteri odaklı inovasyon stratejimiz, müşterilerimize olağanüstü bir işletme değeri katarken, bize de belirsiz bir makro-ekonomik ortamda rekor sonuçlar elde etme fırsatı verdi. SAP olarak müşterilerimize, başarısı kanıtlanmış, istikrarlı ve sağlam bir temel üstünde sunduğumuz yenilikçi bulut bilişim, mobil ve bellek-içi (in-memory) teknolojilerle sektörde ayrı bir yere sahibiz. Önümüzdeki dönemde de ezber bozan çözümler sunmaya ve 2015’e yönelik hedeflerimize ulaşma yolunda ilerlemeye devam edeceğiz.”

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin, 2012 yılı ikinci çeyreğinde tüm bölgelerde olduğu gibi Türkiye’de de çift haneli bir büyüme gerçekleştiğini vurgulayarak, yılı aynı performansla sürdürmeyi beklediklerini söyledi. Keskin açıklamasına şöyle devam etti: “İş ortaklarımızla birlikte özellikle inşaat, perakende ve medya gibi önemli sektörlerde elde ettiğimiz başarılar, hem global anlamda hem de Türkiye’de aldığımız güçlü sonuçlarda önemli rol oynadı. SAP’nin müşteri odaklı yenilikçi stratejisi, sektörde ayırt edici bir faktör olmaya devam ediyor. İkinci çeyrek sonuçları, maliyetleri azaltan, verimliliği artıran ve büyümeyi destekleyen SAP çözümlerinin şirketlerin en yüksek performansla faaliyet göstermesi için doğru seçenek olduğunu kanıtlıyor.”