ANEL GRUP’UN SAP TDMS PROJESİ TAMAMLANDI

İstanbulAnel Grup’ ta Eczacıbaşı Bilişim tarafından gerçekleştirilen SAP TDMS çalışması tamamlandı. Mevcut canlı sistem açılış tarihi üzerinden yapılan kopyalama ile oluşturulan Q&A sistemi %60 yer kazanımı sağladı. Çalışma boyunca kabuk sistem oluşturulması, Q&A sistemi için zaman bazlı sistem kopyasının SAP TDMS ERP şablonu kullanılarak yapılması, veri maskeleme işlemi(data scrambling), dokümantasyon ve aktarım işlemleri gerçekleştirildi. Veri maskeleme için SAP standartları dışında özel olarak tanımlanan 25 kural ile tüm veri karıştırma isteklerine yanıt verildi.

Anel Grup şirketlerinde 1 Temmuz 2012 tarihinde başarıyla canlı kullanıma geçen SAP R/3 ERP sisteminin bilgi güvenliğini sağlamak amaçlandı. Bu doğrultuda Eczacıbaşı Bilişim tarafından gerçekleştirilen projede, uyarlama projesi başlangıcında projeksiyonu ve lisanslaması yapılmış olan SAP TDMS ürününün hedeflenen kapsam ile hayata geçirilmesi hedeflendi.

Eczacıbaşı Bilişim Basis uzmanları; bu çalışma ile birlikte SAP R/3 kullanan bir organizasyon olarak Anel Grup, ERP sistemi üzerinde stratejik olarak tanımladığı personel özlük bilgileri, müşteri ve satıcı verileri gibi ana verilerin yanında, satın alma ve satış rakamları ve personel ödeme bilgileri gibi hareketli veriler üzerinde de veri karıştırma yöntemlerini uygulayarak verilerin güvenliğini sağlamayı amaçlıyor. Böylelikle canlı sistemdeki bu verilere erişim yetkileri olmayan teknik kadroların dahi çalışmalarında gerçek veriler üzerinden değil, karıştırılmış ancak hala tutarlı durumda bulunan veriler ile işlemlerini yapmaları sağlanıyor.

SAP TDMS, hedeflenen bu ana amacın yanında; test ve geliştirme ortamlarına dönem dönem aktarılacak verilerin seçilerek gönderilebilmesi, test ve canlı sistemlerin üzerinde koştuğu donanımları daha etkin ve verimli kullanabilme imkanı gibi ek kabiliyetler de sağlamakla Anel Grup için daha esnek ve alternatifli veri aktarım yöntemleri sunuyor.

Eczacıbaşı Bilişim Basis ekibi ve Anel Grup Bilgi Teknolojileri ekiplerinin ortak çalıştığı projede tanımlanmış hedefler, bütçe ve zaman planları, başarı kriterlerine uygun olarak tamamlandı ve SAP TDMS uygulaması canlı kullanıma alındı.

SAP TDMS 4.0 sürümüyle beraber ERP, BW, CRM, HCM, SCM, SRM için hazır uygulama taslakları, kapsamlı veri maskeleme özellikleri, SAP Solution Manager ile entegre ve kullanımı kolay geliştirme arayüzü, BPL Modellemesi, şirket kodu bazında kopyalama ve mobil arayüz sunuluyor.