FİLLİ BOYA’DA SAP TM 8.1 İLE NAKLİYE OPTİMİZASYONU PROJESİ BAŞLIYOR

İstanbulBoya ve kimya sektörünün lideri Filli Boya, Arete Danışmanlık ile yürütülen ve başarıyla tamamlanan POC (Proof of Concept) çalışmaları sonunda Türkiye’de ilk defa uygulanacak olan SAP TM 8.1 (Transportation Management), EM (Event Management), APO-gATP (Global Available-To-Promise) ve WM-Yard Management ürünleriyle lojistik süreçlerini daha ileriye taşımaya karar verdi. Projenin Agile (çevik) Proje Metodolojisi kullanılarak 4 ayda canlı kullanıma geçmesi planlanmaktadır.

SAP TM 8.1 ile müşteri siparişleri/iadeleri, satınalma siparişleri/iadeleri, depolar arası stok nakil siparişleri aynı ortamda planlanabilmek üzere anlık olarak ECC sisteminden TM sistemine aktarılacaktır. Rota ve araç optimizasyonu ile zaman ve maliyet açısından en uygun rota ve araç sistem tarafından otomatik belirlenerek nakliye maliyetlerinde azalma ve müşteri servis seviyesinde artış sağlanacaktır. TM sistemi içerisinde nakliye maliyetleri planlama aşamasında hesaplanacak ve nakliyeci fatura girişlerinde referans oluşturmak üzere ECC sistemine aktarılacaktır.

Etkinlik yönetimi ile planlanan ve gerçekleşen aktivitelerin takibi yapılacak ve zamanında gerçekleşmeyen aktivitelerle ilgili sistemden e-posta, SMS vb. bildirimler gönderilebilecektir. Ayrıca bu bilgiler müşteriye verilen servis kalitesinin ölçülmesinde ve satıcıdan alınan hizmetlerin değerlendirilmesinde kullanılacaktır.

APO 7.0 gATP ile yeniden temin sürecinde performans iyileştirmesi sağlanacaktır. Alternatif ürün ve üretim yeri belirleme fonksiyonu ile müşteri sipariş karşılama oranı arttırılacaktır. Müşteri önceliklendirme, ürün kotalama ve rezervasyon yönetimi ile kısıtlı olan stoklar müşterilere daha adil ve istenen şekilde paylaştırılacaktır. CTP ve PPDS entegrasyonu ile kullanılabilirlik kontrolü üretim süreçleri ile eşgüdümlü çalışabilecektir.

WM-Yard Management ile depo sahasındaki lokasyonlar (anakapı, park alanları, rampalar vb.) sistemde tanımlanacak ve depoların adres dışındaki kısımları da sistemde yönetilecektir. Araçların anakapıdan girişinden çıkışına kadar tüm hareket ve aktivitelerinin sistem üzerinden planlanıp yürütülmesi ve gerçek zamanlı olarak takibi yapılacaktır.