TÜRK HAVA YOLLARI’NDA TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜM: SAP PROJESİNİN İLK AŞAMASI TAMAMLANDI

İstanbulDünyanın en saygın havayolu şirketleri arasında yer alan Türk Hava Yolları’nda hayata geçirilen SAP projesinin ilk aşaması tamamlandı. Projeyle birlikte Türk Hava Yolları’nın operasyonel verimliliğinde artış sağlanırken, kurumun küresel boyuttaki iş süreçleri hızlanacak. Türk Hava Yolları çalışanları SAP çözümlerini kullanarak bütünleşmiş BT süreçlerinin sunduğu avantajlardan yararlanırken, yöneticiler ise daha doğru ve hızlı karar alabilecekler.

Projenin ilk aşaması, Türk Hava Yolları’nın “Globally Yours” sloganını da akla getiren bir şekilde, Türk Hava Yolları’nın 150 çalışanı ve 10 ülkeden 100’ün üzerinde SAP danışmanından oluşan 250 kişilik uluslararası bir ekip tarafından hayata geçirildi. Proje küresel çapta sürdürülüyor ve SAP ekibinde Türkiye, Hindistan, Almanya, İtalya gibi ülkelerden katılan uluslararası proje ve havayolu tecrübesine sahip uzmanlar bulunuyor.

Türk Hava Yolları, ilk aşaması tamamlanan SAP projesi ile bütünleşmiş bir sistem kullanmanın avantajlarına sahip olarak operasyonel verimliğini artırmayı ve SAP’nin yenilikçi çözümleri aracılığıyla süreçlerinde iyileşme sağlamayı hedefliyor. Hayata geçirilen SAP projesinin ilk canlıya geçiş aşaması kapsamında, Türk Hava Yolları’nın arka ofis finans ve lojistik süreçlerinin SAP tabanlı standardizasyonuna yönelik çalışmalar başarıyla tamamlanmış bulunuyor.

Proje kapsamında insan kaynakları temel süreçlerinin yanı sıra hat kârlılığı ve operasyonel satın almayı içeren ikinci canlıya geçiş Ocak 2013’te gerçekleşecek. 2013 yılı içerisinde network kârlılığı, uzun dönemli planlama, e-işe alma ve performans yönetiminin canlı kullanıma alınmasıyla birlikte proje döngüsünün tamamlanması hedefleniyor.