DOW JONES, SAP’Yİ EN SÜRDÜRÜLEBİLİR YAZILIM ŞİRKETİ OLARAK BELİRLEDİ

İstanbulSAP, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde üst üste 6. yılında yazılım sektörü lideri olarak konumlandırıldı. Baz alınan ekonomik, çevresel ve sosyal kriterlerde 100 üzerinden 84 puan almayı başaran SAP, 2011 Dow Jones sonuçlarına göre 8 puanlık artış gösterdi.

Dünya ve Avrupa Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksleri’nde yer alan SAP, üç alanda da puanlarını yükseltti. Ekonomik alanda geçen yıla oranla 6 puan yükselerek 87 puana ulaşan SAP, çevresel kriterlerde 13 puanlık artışla 85 puan aldı. Endeksin sosyal kriterlerinde 2011 yılında 72 puan alan SAP, notunu 79’a yükseltti.

“Dow Jones Sürdürülebilir Endeksi’nde yazılım kategorisinde lider olarak yer almak, daha sürdürülebilir bir kurumsal stratejiye bütünsel yaklaşımımızın önemli bir kanıtıdır,” diyen SAP Sürdürülebilirlik Yöneticisi Peter Graf, SAP’nin her iki endeksteki konumunun, kurumun ekonomik, çevresel ve sosyal performansını artırma hedefiyle çaba gösteren çalışanların eseri olduğunu belirtiyor.

Endeksteki üç düzlemde bulunan 21 kategorinin 12’sinde sektör lideri puanlar alan SAP, ekonomik düzlemde tedarik zinciri yönetiminde puanını 61’den 81’e çıkarırken IT güvenliğinde de 57 puandan 100 tam puana ulaşmış bulunuyor. Endeksin sosyal düzleminde kurumsal vatandaşlık ve hayırseverlik kategorisinde 52 puandan 86 puana yükselen SAP, çevresel düzlemde ise çevresel politika ve yönetim sistemi kategorisindeki puanını 60’tan 80’e çıkarmayı başardı.

SAP’nin sürdürülebilirlik yaklaşımı ve bu konudaki arşivi, www.sapsustainabilityreport.com adresindeki 2011 SAP Sürdürülebilirlik Raporu’nda detaylı olarak incelenebiliyor.