APS TEKSTİL, İŞ SÜREÇLERİNİ SAP ECC-AFS İLE YÖNETİYOR

İstanbulDünyaca ünlü moda markaları için ürün tasarımı ve üretimi yapan APS Tekstil, Ekim 2012 itibarı ile iş süreçlerini SAP ECC ve AFS-Konfeksiyon Çözümü ile yönetmeye başladı. Arete danışmanlığında Mart 2012’de başlatılan Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) projesiyle, SAP ECC ve Tekstil ve Konfeksiyon çözümü (SAP AFS Çözümü) başarılı bir proje çalışması sonucunda 1 Ekim 2012 tarihinde canlı kullanıma alınmıştır.

APS Tekstil, 1973 yılında Sultanhamam’da Osman Benzeş tarafından kurulmuştur. İstanbul’daki yönetim binasında tasarım ve fason üretim takibi yapan firma, kendi üretim faaliyetlerini 2004 yılından itibaren Merzifon’da 20.000 metrekareli kapalı kullanım alanına sahip fabrikasında devam ettirmektedir. Fabrika bünyesinde yaklaşık 800 kişi istihdam edilmekte ve kumaş depo, aksesuar depo, kesimhane, dikimhane, nakış son işlemler, yıkama, paket, teknik organizasyon ve mekanik bakım departmanları faaliyet göstermektedir. 1983 yılından beri ihracat yapan, Aylık kapasitesi 300.000 adeti bulan APS Tekstil, gelişen iş ihtiyaçlarının karşılanması için, ARETE danışmanlığında gerçekleştirdiği proje sonrasında SAP ECC (AFS) çözümü ile kurumsal iş süreçlerini yönetmeye başlamıştır.

ARETE danışmanlığında gerçekleştirilen projeyle, Finans ve lojistik işlemlerinin aynı platform üzerinde gerçekleştirilmesini ve maliyet takibi, karlılık analizi, stok yönetimi, malzeme ve üretim planlama fonksiyonlarının etkin kullanımını da mümkün kılmıştır. Proje sonucunda Mali Muhasebe, Maliyet Muhasebesi, Satış, Satınalma, Üretim ve Kalite Yönetimi süreçlerinin yönetimi SAP ECC platformunda gerçekleşmektedir.

SAP AFS üzerinde, APS Tekstil’e özel bir katman ile ölçü tablosu, kartela barkod basımı, teknik föy hazırlanması, numune talep ve imalat takibi, kesim iş emri, fiyat hazırlık formu, çeki listesi, boy/beden/renk bazında mamul/hammadde ihtiyaç ve stok takibi gibi birçok sektörel ihtiyaca çözüm bulunmuştur. Ana veri yükünü asgariye indiren, kontrolünü sağlayan geliştirmelerle malzeme, ürün ağacı bakımı gibi kritik süreçler en verimli hale getirilmiştir. Müşteri veya sipariş bazında ihtiyaç ve stok takibi yapılmış, model bazında standart ve fiili maliyetler sistem üzerinde oluşturulmuş, müşteri bazında karlılık ve dış ticaret giderleri takibi sağlanmıştır.