BANKACILIK DÜNYASININ LİDERLERİ, GELECEĞİN BANKACILIK ÇÖZÜMLERİ İLE TANIŞTI

İstanbulKurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri olan SAP, bankacılık dünyasının liderlerini 18 Ekim Perşembe günü Sait Halim Paşa Yalısı’nda düzenlediği “Bankalarda Transformasyon” adlı etkinlikte bir araya getirdi. Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, SAP EMEA Bölgesi, Finansal Hizmetlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Laurence Leyden, Boston Consulting Group Yöneticilerinden Yücel Ersöz ve Google Ortadoğu Bölgesi Kurumsal Çözümler Danışmanı Nasser Ahmed’in konuşmalarına sahne olan etkinlik, değişen müşteri davranışları ve teknolojik gelişmeler neticesinde, bankacılık sektörünün yaşadığı hızlı transformasyon sürecine de odaklandı. Türk bankacılık dünyasının liderleri etkinlikte, bankacılığın global trendlerini, gelecekte bankacılığı bekleyen fırsatları, bankaları değişime iten sebepleri ve bu dönüşüm sürecinde global ve yerel bankaların teknolojiyi doğru kullanarak zorluklarla nasıl başa çıktıklarını konuyla ilgili en önemli isimlerden öğrenme imkanına sahip oldu.

Son 10 yılda Türkiye İş Bankası’nın organizasyonel, teknolojik ve kültürel açıdan yaşadığı dönüşümlere yönelik tecrübelerini aktaran Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, gelecek ile ilgili öngörülerini liderlerle paylaştı.

Orta gelir grubuna hizmet eden bankacılık sektörünün lideri olacak
Boston Consulting Group Yöneticilerinden Yücel Ersöz konuşmasında değişen müşteri davranışları ve değişen bankacılık konusuna değinerek, “Potansiyeli yüksek müşteriler bankalarca çoktan tespit edilmiş durumda. Artık aynı ve kısıtlı sayıdaki müşteri için yarış var. Akılcı fiyatlama yapabilmek büyük önem taşıyor. Potansiyeli henüz yüksek olmayan, ancak Türkiye’nin büyümesinde itici güç olan orta gelir grubuna düşük maliyetle hizmet verebilmenin formülünü ilk bulacak banka bir adım öne geçecek,” dedi.

Google Ortadoğu Bölgesi Kurumsal Çözümler Danışmanı Nasser Ahmed ise “Engage your Audience (Hedef Kitlenizi Yakalayın)” başlığı altında yaptığı konuşmasında Google’ın sunduğu arama teknolojisi ile çağrı merkezi de dahil, bankalara kazandırdığı verimlilik artışından bahsetti.

“Transformasyonu gündemine almayan bankalar rekabetin gerisinde kalacaklar”
Konuşmasında dünyada transformasyon kararı veren bankalardan örnekler vererek dünyadaki trendlerden bahseden SAP EMEA Bölgesi, Finansal Hizmetlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Laurence Leyden, “Bankacılık sektöründe hızlı davranmak çok önemli. Yaşanan büyük gelişmeleri küçük değişikliklerle karşılamaya çalışmak artık bir opsiyon değil. Transformasyonu gündemine almayan bankalar rekabetin gerisinde kalacaklar,” dedi.

SAP, bankacılık sektörünü stratejik endüstriler arasında görüyor
Finansın SAP’nin en önem verdiği ve üzerinde yoğunlaştığı sektörlerden biri olduğuna değinen Laurence Leyden, “SAP bankacılık alanındaki teknolojisi, çözümleri ve hizmetleri ile son olarak Gartner’ın 15 Ekim’de açıkladığı raporunda sektör lideri olarak gösterildi. SAP önümüzdeki yıllarda büyümesini büyük oranda bankacılık sektöründen elde etmeyi hedefliyor. 2015’de bankacılık alanında dünyanın en çok tercih edilen kurumsal yazılım şirketi olmayı; bulut, mobil, analitik, uygulamalar, veritabanı ve teknoloji alanlarında pazar lideri olmayı ve İş ortaklarımız ve müşterilerimiz tarafından en çok tercih edilen kurum olmayı hedefliyoruz. Bunu yaparken en kısa zamanda iş değerine ulaştıran, çözümü en kısa zamanda hayata geçiren ve bunu en iyi toplam sahip olma maliyeti ile yapan kurum olmak için çalışıyoruz. Örneğin dünyada yaptığımız sayısız uyarlamadan elde ettiğimiz tecrübeyi çözümlerimize ekleyerek, çözümün hayata geçme süresini kısaltan ve kaliteli kurulumu artıran servislerimizi şimdiden müşterilerimize sunabiliyoruz,” dedi.

SAP bankacılık alanında sektör lideri ilan edildi
SAP, dünyanın önde gelen araştırma şirketlerinden Gartner’ın 15 Eylül’de açıkladığı “Uluslararası Bireysel Bankacılık 2012 Magic Quadrant” raporunda hem “vizyonunun tam olması” hem de “uygulama yeteneği” nedeniyle sektör lideri olarak gösterildi. SAP, son çeyrekte finansal hizmetler alanında yüzde 60 oranında büyüdüğünü duyurmuştu. SAP’nin finansal alanda gerçekleştirdiği bu büyümede en büyük rol, kurumsal mobilite çevrimleri, gerçek zamanlı analitik ve bulut çözümlerindeydi. Magic Quadrant raporu, SAP’nin bankacılık alanındaki liderliğinin onaylanması anlamına geliyor.

Ana süreçlere yönelik kapsamlı bir içerik sunan SAP bankacılık çözüm yelpazesi, işlemsel bankacılık, ödemeler, kişiselleştirilmiş teklifler ve risk analizleri gibi konularda yeni inovasyonlar da ortaya çıkartıyor. Bu çözümler, şirketin 40 yıllık sektör deneyimi ve modern bankacılık kurumlarının gerçeklerine uygun bir şekilde çözümleri şekillendirmek üzere bankacılarla ortaklaşa inovasyon geliştirme ruhuyla ortaya çıkıyor.

Dünya Bankacılık Sektöründe SAP:

 • SAP’nin dünya çapında 120 ülkede 3.700’ün üzerinde bankacılık müşterisi bulunuyor.
 • En büyük 25 global bankanın 24’ünde SAP veri tabanı çözümü kullanılıyor.
 • SAP’nin 48 ülkede 180’in üzerinde temel bankacılık çözümü kullanan müşterisi bulunuyor.
 • Dünya çapında 83 milyonun üzerinde banka hesabı, SAP temel bankacılık çözümleri ile yönetiliyor.
 • SAP’nin bankacılık sektöründe 2.600’ün üzerinde iş zekası, 1.300’ün üzerinde iş çözümleri kullanan müşterisi, 150’nin üzerinde finans ve risk yönetimi müşterisi, 100’ün üzerinde veritabanı müşterisi bulunuyor.
 • SAP, yaptığı Business Objects, Sybase, SuccessFactors gibi satın almalarla, iş çözümleri ve analitik alanlarda geliştirdiği HANA gibi yenilikçi çözümleri ile bir bankada ihtiyaç duyulabilecek tüm gereksinimleri uçtan uca karşılıyor.
 • SAP çözümleriminin kullanıldığı bankalar arasında Barclays, Creditte Suisse, CommerzBank, Standard Bank, RBS, Santander, UBS, Bank of America, Unicredit, Nordea gibi bankalar bulunuyor.

SAP’nin Türkiye’de Bankacılık Referansları:

 • SAP Türkiye’de bankalarda İnsan Kaynakları, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Satın Alma Çözümleri, Kârlılık ve Maliyet Yönetimi, Mobil Cihaz Yönetimi, İş Zekası, Raporlama ve Analiz, Veri Ambarı gibi geniş bir yelpazede ürünlerini bankacılık müşterilerine sunuyor. Bu bankalar arasında Türkiye İş Bankası, Akbank, Yapı Kredi, Halkbank gibi bankalar da yer alıyor.
 • Örneğin İş Zekası alanında SAP, Türkiye’de Business Objects ile en büyük 10 bankanın 7’sinde kurumsal raporlama platformu olarak yer alıyor.

Diğer Önemli Ayrıntılar:

 • Bunun yanında Türkiye’de ilk 500 firmanın yarısından fazlası SAP çözümlerini tercih ediyor.
 • SAP Türkiye, 11 yıl gibi kısa bir süre içinde düzenli olarak büyüyerek, %44,1 pazar payı ile Türkiye’de de kurumsal uygulama yazılımları pazar lideri olmayı başardı. (kaynak: IDC, Turkey EAS Market 2010-14Forecast).
 • SAP’nin dünya genelindeki yaygın kullanımına paralel olarak Türkiye’de de yıllık ciroya göre en büyük 10 şirketin 8’i, en büyük 100 şirketin yarısı ve IMKB listesinin en tepesindeki şirketlerin %70’i iş süreçlerini SAP çözümleri ile kontrol ediyor.
 • Türkiye’de ICT pazarı, 2011 yılında %4,7 oranında büyüyerek 27 milyar dolar pazar büyüklüğüne ulaştı. ICT, pazarının 2012 yılında %6,5 oranında büyüyerek 29 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.
 • Donanım, yazılım ve servis pazarı ise geçtiğimiz yıl 5,7 milyar dolarlık bir hacme ulaşmıştı; pazarın bu yıl 7 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.