ICF AIRPORTS SAP ERP PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ

İstanbul1969 yılında İbrahim Çeçen tarafından kurulan IC Yatırım Holding farklı sektörlerde faaliyet gösteren iş birimlerine sahiptir. Yurtiçi ve yurtdışında birçok uluslararası projeye imza atmaktadır. ICF Airports Antalya’da Çözümevi’nin gerçekleştirdiği SAP ERP Projesi Haziran 2011’de başlamış ve Ocak 2012’de başarıyla canlı kullanıma alınmıştır.

Proje kapsamında Satınalma, Stok yönetimi, İnsan Kaynakları, Genel Muhasebe, UFRS, Sabit Kıymetler Yönetimi, Fiili ve Tahmini Nakit Yönetimi, Bütçe Yönetimi, Maliyet Muhasebesi ve Propworks Entegrasyonu uygulamaları hayata geçirilmiştir.

Satınalma ve stok yönetimi ve Bütçe yönetimi uygulamaları ile yapılan işlemler kayıt altına alınmış, firma genelinde gerek Satınalma gerek Onay süreçleri gerekse bütçe yönetimi alanında verimlilik sağlanmıştır. Sistemde stok takibi oturtularak günlük ve anlık stoklara ulaşılması sağlanmış ve planlamada yaşanan zorluklar giderilmiştir. Teklif Toplama ve karşılaştırma ve tedarikçi değerlendirme fonksiyonları sayesinde süreçlerde iyileştirme yapılmıştır.

Propworks uygulamasının entegrasyonu sayesinde satış tarafındaki yapı bozulmadan SAP’ye entegre edilerek sorunsuz şekilde muhasebe aktarımı sağlanmıştır.

Genel Muhasebe ve Sabit Kıymetler tarafında çift defter yapısı kullanılması sonucu hem VUK standardında hem de UFRS‘ye göre kayıt ve raporlama imkanı sunulmuştur. Maliyet konusunda masraf yeri ve Kar merkezi muhasebesi ile detaylı raporlama sağlanmış, maliyet dağıtımları ve sonucundaki raporlamalar tamamlanmıştır. Fiili nakit akış ve tahmini nakit durumunu gösteren raporlamalar sayesinde verimlilik sağlanmıştır.

İnsan kaynakları tarafında tüm personellerin bilgileri standartlaştırılıp iyileştirilmiş, bordro ve banka entegrasyonu sağlanmış ve muhasebe aktarımı başarıyla gerçekleştirilmiştir.