MATLI YEM’İN SAP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI PROJESİ BAŞLADI

İstanbulBizcon, tarım, gıda ve hayvancılık sektöründe 25 yıllık deneyimi ve bilgi birikimiyle öncü kuruluşları arasında yer alan Matlı Yem’in Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) projesine başladı. Tamamlandığında sektörünün en kapsamlı projesi olacak çalışma çerçevesinde Bizcon tarım sektörü için özel olarak geliştirdiği ‘Mustahsil Çözümü’ uygulamasını da hayata geçirecek.

Bizcon Genel Müdürü Semih Gür, sektöründe Türkiye’nin lider kuruluşlarından biri olan, ISO 500 ve Fortune 500 listelerinde yer alan Matlı Yem için detaylı ve çok yönlü bir proje gerçekleştireceklerini belirtti. 600 çalışanı ile yılda 550 bin ton üretim yapan, entegre çiftliklerde 40 bin tonluk üretim gerçekleştirme kapasitesine sahip bir şirket konumunda olan Matlı Yem için gerçekleştirilecek projenin kapsamı göz önüne alındığında bir ilke imza atılacağının altını çizdi.

Geleneksek üretim alanları teknoloji ile verimliliğini artıracak
SAP ERP uygulamalarından mali ve maliyet muhasebesi, satın alma ve stok yönetimi, satış ve dağıtım, üretim planlama ve kontrol, kalite yönetimi, insan kaynakları yönetimi süreçlerinin devreye alınacağını söyleyen Gür, yürütülecek çalışmalar içerisinde bayi portali uygulaması ve BIZCON’un tarım sektörü için özel olarak geliştirdiği “Müstahsil Çözümü” uygulamasının da gerçekleştirileceği bilgisini verdi.

İş süreçleri uluslararası standartlara taşınacak
Projenin amaçları içerisinde SAP uygulaması sayesinde esneklik ve hareketliliğin arttırılması, farklı bölümlere ait iş süreçlerinin basitleştirilmesi ve standardizasyonunun sağlanması yer alıyor. Devreye alınacak uygulama ile coğrafi yaygınlık ve geniş bayi ağına karşın merkezden istendiği anda planlama ve kontrol sağlanabilecek. Aynı zamanda iş kalitesinde artış, tek veri tabanı üzerinden tüm verilerin tutarlılığının sağlanması, etkin üst yönetim raporlamasıyla genel gider kontrolü, maliyet takibi ve karlılık analizi süreçlerin izlenebilmesi mümkün olacak. Raporlar ve çalışmalar uluslararası standartlarda gerçekleştirilecek.

Proje sonunda Matlı Yem modern, ileriye dönük, büyüyebilir bir ERP’ye kavuşmuş olacak. SAP kurumsal uygulamaları sayesinde müşteri ve tedarikçilerle online faturalama gibi servislerden yararlanma mümkün olabilecek; verimlilik, izlenebilirlik, sağlıklı ve hızlı raporlama ile üst yönetim karar vermede kolaylık sağlayabilecek.