LOKALİZASYONDA GÜNCEL GELİŞMELER

İstanbulSAP sistemlerimizin şüphesiz en önemli gereksinimlerinden biri de, değişen mevzuatlara istinaden en kısa zamanda ilgili lokalizasyon notunun yayınlanması ve sisteme yüklenmesi sürecidir. SAP sistemlerinden sorumlu birçok kişinin bu konudaki endişesi, yoğun iş temposu içerisinde değişen mevzuatlar için yayınlanan OSS notlarından zamanında haberdar olamamak olmuştur.

SAP Kullanıcı Grubu olarak kurduğumuz Lokalizasyon Çalışma Grubu ile bu endişenin önüne geçmeye planlıyoruz. Yayınlanacak olan lokalizasyon notları bizlerle de paylaşılıyor, böylelikle SAP Kullanıcı Grubu olarak biz de bu bilgiyi sizlerle hem bilgilendirme mail’leri hem de web sitemiz vasıtasıyla paylaşıyoruz. Siz de lokalizasyon çalışma grubunun iletişim listesine dahil olmak, yayınlanan notlar ve gerçekleştirilen toplantılar üzerine bilgi almak istiyorsanız kerem.karabiber@sugturk.org adresine mail atmanız yeterli olacaktır.

Son zamanlarda lokalizasyon notlarını takip edemeyenler için geçtiğimiz döneme ait yayınlanan OSS notlarını sizlerle de paylaşmak istiyorum.

1784165: Yeni TL sembolü.

1731963: Personel ana verisindeki meslek kodu bilgisi için E-Bildirge programında güncellemeler yapılmıştır.

1596984: SGK tarafından, Kasım/2012 dönemine istinaden gönderilecek E-Bildirge formlarına eklenmesi gereken meslek kodları için personel ana verisinde ilgili alanların açılması sağlanmıştır.

1703104: IDCP işlemi, SD modülünden oluşturulan matbu fatura ve irsaliye formlarının yazdırılması için kullanılan işlem koduydu. Bu işlem kodu kullanıldığında yazıcı üzerindeki matbu formun sıradaki numarası sistem tarafından takip edilmekte ve yazdırmaya istinaden matbu numaraları SD belgelerindeki ilgili alanlara sistem tarafından otomatik olarak atanmaktaydı. Ancak süreç belgelerin birden fazla sayfa içermesi durumunda kullanılamıyordu. Yayınlanan not ile birlikte bu düzenleme de yapılarak IDCP ülkemiz süreçleri için de kullanılabilir hale getirildi. Sürece dair daha detaylı bilgiye şu adresten ulaşabilirsiniz:

http://help.sap.com/saphelp_erp60_sp/helpdata/en/35/ff8937e89b3d71e10000009b38f842/frameset.htm

1753115: Reeskont üzerine yeni bir not yayınlanmıştır, bu nota ait teknik bilgilendirme dökümanlarına http://www.sugturk.org/?Syf=5&Id=71052 linkinden ulaşabilirsiniz.

1003524: BA/BS formları üzerine yeni düzenlemeler yapılmıştır, yine bu not için de ilgili teknik dökümanlara http://www.sugturk.org/?Syf=5&Id=71052 linkinden ulaşabilirsiniz.

Yukarıda bahsi geçen notlar üzerine daha detaylı bilgi için firmalarınızdaki ilgili uzman kişilerden veya çalıştığınız danışman firmalardan destek alabilirsiniz.

Ayrıca SAP’nin Türkiye dahil tüm ülkeler için yapmış olduğu lokalizasyon düzenlemelerine istinaden bilgiler içeren http://www.sap.com/community/ebook/2012_sap_erp_rollout/index.html adresinden ulaşabileceğiniz, oldukça faydalı olduğunu düşündüğümüz bir de e-kitap bulunuyor.

SAP Kullanıcı Grubu hakkında daha fazla bilgi almak için http://www.sugturk.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Saygılarımla,

Kerem Karabiber
Genel Başkan
kerem.karabiber@sugturk.org