KOZA ALTIN, SAP MOBİL PLATORM’A GEÇTİ

İstanbulFarklı mobil cihazlar üzerinden iş süreçlerini görüntülemek ve yönetmek isteyen Koza Altın, FIT Grup şirketi bünyesindeki Dotto danışmanlığında SAP Mobil Platform’a geçiş yaptı.

Koza Altın İşletmeleri A.Ş., ülkemizdeki altın madenlerini aramak ve işletmek üzere kurulmuş %100 Türk sermayeli bir Türk şirketidir. Koza, yöneticileri ve çalışanları için farklı mobil cihazlar üzerinden SAP ERP ve SAP SRM (SAP Tedarikçi İlişkileri Yönetimi) sistemlerine giriş yapmadan iş süreçlerini görüntüleyebilecekleri bir uygulama istedi. Koza Altın, iş süreçleri üzerinde onaylarında bekleyen istekleri görüntüleyebilecekleri, onaylama, reddetme veya iade etme seçeneklerini de yönetebilecekleri bir yapıya ihtiyaç duydu.

FIT grup şirketi içinde Mobil ve Microsoft çözümleri ile öne çıkan Dotto, mühendisleri ile KOZA’nın altyapısını inceledi ve Mobil cihazların hemen hepsiyle entegre olabilen SAP Mobil Platform üzerinde bir çalışmanın ihtiyaçlarını karşılayacağını öngördü. 2012 yılının son çeyreğinde bu konudaki çalışmalar başladı. İlk fazda Satınalma Siparişleri, Satınalma Talepleri, Sabit Kıymet ve Sözleşme onayı süreçlerini iPad ve iPhone üzerinde geliştirildi. Uygulamada yöneticiler ve çalışanların onaylarında bekleyen süreçlerini görüntüleyebildikleri, hem kalem bazında hem de toplu şekilde onaylama, reddetme ve iade yapabildikleri yapı canlıya alındı.

Koza’da gerçekleştirilen bu yenilikçi çözüm ile şirketin iş süreçleri mobilleştirilmiştir. Uygulama sayesinde onay süreçlerinin aksamaması, zamanında karşılık alınması ve süreçlerin işleyişleri için yöneticilerin bilgisayarlarına olan bağımlılıkları ortadan kaldırıldı. Ayrıca süreçler için harcanan zamanda oldukça büyük bir tasarruf elde edildi.