YÜCEL BORU VE ÇAYIROVA BORU, SAP ERP’YE GEÇTİ

İstanbulÇelik boru ve profil sektöründe faaliyet göstermekte olan Yücel Grubu bünyesindeki Yücel Boru ve Çayırova Boru, iki şirket için ortak kullanılabilecek bir SAP ERP uygulamasını devreye aldı. Mevcut süreçler her iki şirket için de farklı yaklaşımlar ile yürütülmekteydi. Malzeme tanımlamalarından, stok yönetimine, sipariş yönetim süreçleri her şirket için farklı yönetilmekteydi.

Benzer sektörlerdeki deneyimleri sayesinde kendini geliştiren ve uygulanabilir süreçlerin öncüsü olması ve sektörel uygulamaların müşteri ihtiyaçlarına cevap vermesi nedeni ile SAP tercih edildi.

Uniteam danışmanlığında yapılan uygulama 7 ay sürdü, 1 Aralık 2012 tarihinde canlı kullanıma geçti. Yücel Boru ve Çayırova Boru şirketlerinin lojistik süreçleri ortak mantıkta birleştirilerek, basit ve uygulanabilir bir sistem elde edildi. Ortak süreç kurguları sayesinde departmanlar arasında yapılan ve süreç içerisinde kullanıcının gereksiz zamanını alan işlemler ortadan kaldırıldı. Mevcut iş akışları, SAP – Uniteam Demir Çelik sektörel uygulaması (Ironman) kullanılarak, siparişten üretime, üretimden sevkiyata kadar entegre bir sisteme taşıdı. Müşteri tarafındaki proje ekibinin SAP ve demir çelik sektöründeki uygulamalara vakıf olması proje kararlarını ve uygulamasını hızlandırdı.

Projenin canlı kullanıma alınması ile;

  • Ürün ve sipariş takibi, anlık ve hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Müşteri isteklerine kolay bir şekilde cevap verilebiliyor.
  • Hammadde kabul ve üretim / tüketim bilgileri eş zamanlı olarak sistemde kayıtlanıyor.
  • Barkod ile ürün takip süreçleri devreye alınarak, ürün uygunluklarının ve sevkiyat süreçlerinin hızlı ve kontrollü bir şekilde yürütülmesi sağlanıyor.
  • Şirketler arası ürün transferlerini ve fason süreçlerini kantar / üretim sistemleri süreçleri ile entegre bir şekilde yönetiliyor.

Yücel Boru Grubu CIO’su Özcan Söke, proje hakkında şunları söyledi:

“Yücel Boru Grubu olarak 2011 yılında tüm grubumuzun ERP süreçlerine start verdik. Sırası ile Kroman Çelik projesini 6 ay gibi bir sürede canlıya aldık. Bu başarı tüm ekibi ciddi şekilde motive etti ve yaratılan sinerji ile grubumuzun Boru ve Profil üreten Yücel Boru Gebze ve İskenderun fabrikaları, Çayırova Boru Darıca fabrikası olmak üzere SAP projesini başlattık. Tüm fabrikalar ile eş zamanlı olarak yürütülen çalışma grup sinerjisi ile çok daha etkinleşti ve 7 ay gibi kısa bir zaman içerisinde çok başarılı bir canlı geçiş ile noktalandı. Canlı geçişle beraber bir kaç adet süreçleri durdurmayacak sorunla karşılaştık. Üretim ve sevkiyatlar eş zamanlı olarak devreye girdi ve herhangi bir kesinti, duraklama ve problem yaşanmadı. Bu vesile ile Uniteam ailesine desteklerinden ötürü teşekkür ederiz.”