SAP, BÜYÜK VERİ İÇİN ÖNGÖRÜYE DAYALI ANALİZ ÇÖZÜMLERİNDE LİDER OLDU

WalldorfBağımsız araştırma şirketi Forrester Research Inc., yayınladığı “The Forrester Wave: Big Data Predictive Analytics Solutions, Q1 2013” adlı raporda SAP’yi lider olarak konumlandırdı. Güçlü mimarisi ve stratejisinin yanı sıra SAP HANA platformunu portföyünün merkezine koyarak da fark yaratan SAP, “büyük veri” için öngörüye dayalı analiz çözümlerinde lider oldu.

Raporu değerlendiren SAP Veritabanı&Teknoloji Yönetici Başkan Vekili ve Genel Müdürü Steve Lucas, “İki yıldan kısa bir sürede, SAP HANA platformu ve onun genişleyen ekosisteminin gerçek zamanlı değerlendirme becerisi sayesinde SAP kendini ‘büyük veri’ için öngörüye dayalı analiz alanında pazar lideri olarak konumlandırmayı başardı,” dedi. Lucas, müşterilerine sezgisel, kurulumu kolay ve gerçek zamanlı SAP HANA platformu üzerinde yeni uygulamalar sunarak inovasyonu körükleyeceklerini ifade etti.

Büyük veri için öngörüye dayalı analiz çözümleri satıcılarının ihtiyaçlarını yansıtan 51 ayrı kriterde 10 şirketin zayıf ve güçlü yanlarını değerlendiren Forrester, kurumları teklif, strateji ve pazardaki varlık gibi kriterler açısından gözlemliyor. Forrester, lider kategorisindeki satıcıların veriyi analiz etmek amacıyla zengin algoritma setleri, büyük verinin altından kalkabilecek mimariler ve tam bir öngörüye dayalı analiz yaşam döngüsü için veri analistlerine uygun araçlar sunduklarını kaydetti.

SAP’nin devrim niteliğindeki bellek içi platformu SAP HANA, şirketlerin veriye erişimini eski altyapılara göre 10 bin ile 100 bin kat artırarak büyük verinin gerçek iş değerini ortaya çıkarmalarına yardımcı oluyor. Gerçek zamanlı veri değerlendirmeleri sayesinde, kurumlar yeni iş senaryoları ortaya çıktığında çok daha çevik davranabiliyor.