TÜRK HAVA YOLLARI’NDA SAP PROJESİNİN İKİNCİ AŞAMASI TAMAMLANDI

İstanbulSkytrax tarafından “Avrupa’nın En İyi Havayolu” seçilen Türk Hava Yolları’nda SAP projesinin ikinci aşaması tamamlandı. Proje, Türk Hava Yolları’nın 100 çalışanı ve 10 ülkeden 150’nin üzerinde SAP danışmanından oluşan 250 kişilik uluslararası bir ekip tarafından hayata geçirildi.

SAP projesinin Temmuz 2012’de tamamlanan ilk aşamasında, finansallar ana süreçleri, endirekt satın alma, bakım (uçuş dışı ekipmanlar) ve hizmet satışı modülleri canlı kullanıma alınmıştı.

Bugüne kadar lojistik süreçleri kapsamında 5.788 adet satınalma talebi, 14.382 adet satınalma siparişi, 2.385 adet ihale, 1.048 adet sözleşme belgesi SAP’de hazırlanarak depoya 17.468 adet mal girişi yapıldı. Finansal süreçler kapsamında ise 36.585 adet otomatik banka ekstresi alınarak işlendi ve 63.674 adet ödeme SAP üzerinden gerçekleştirildi. Süreç adımlarında toplam 178.995 onay gerçekleştirildi.

Projenin ikinci aşamasında ise Türk Hava Yolları’nın insan kaynakları temel süreçleri ile melbusat planlama ve dağıtım süreçlerinin SAP tabanlı standardizasyonuna yönelik çalışmalar başarıyla tamamlandı. Ayrıca, THY Teknik A.Ş ve Habom A.Ş.’nin insan kaynakları temel süreçleri, melbusat planlama ve dağıtım süreçleri ile temel finans ve lojistik süreçleri de SAP sistemine taşındı.

Ocak 2013 itibariyle sisteme kayıtlı olan 19.221 kullanıcının 6.521’i sisteme giriş yaptı.

Türk Hava Yolları, SAP projesi ile bütünleşmiş bir sistem kullanmanın avantajlarına sahip olarak operasyonel verimliğini artırmayı ve karar süreçlerinin hızlanması ile daha çevik bir organizasyon yapısına dönüşmeyi hedefliyor.

Projenin üçüncü ve son aşaması kapsamında bütçe, operasyonel satın alma, hat ve network kârlılığı, e-işe alma ve performans yönetimi süreçlerinin Temmuz 2013’te canlı kullanıma alınması hedefleniyor.