SAP, GENÇ NÜFUSUN İŞSİZLİK SORUNUNA ACADEMY CUBE İLE ÇÖZÜM ARIYOR

İstanbulAvrupa Komisyonu’nun Dijital Ajanda’dan Sorumlu Üyesi Neelie Kroes ve SAP Eş Başkanı Jim Snabe, Hannover’de düzenlenen CeBIT 2013 etkinliğinde Academy Cube adlı yeni internet platformunu duyurdu. Üniversitelerin temel bilimler, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarından mezun olanların, işverenler tarafından aranan BT becerilerini edinmelerini sağlayacak Academy Cube, genç yetenekleri kurumlarla buluşturuyor. Uygun akademik geçmişe sahip Avrupalı üniversite mezunları, kariyerlerinde ilerleme kaydetmek için bu platformu değerlendirebilecekler. Program ilk başta, gençler arasındaki işsizlik oranının bazı bölgelerde %50’yi aştığı Güney Avrupa ülkelerine odaklanacak.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan SAP Eş Başkanı Jim Snabe, gençlerdeki işsizlik sorununun Avrupa’nın en acil sıkıntılarından biri olduğuna dikkat çekti ve bu sorunu çözmenin sadece devletler için değil, kurumlar ve sektörler için de önem taşıdığını belirtti. “Her geçen gün daha fazla genç insan işsiz kalırken, sektörde BT konusunda bilgili ve yetenekli çalışan açığı da büyüyor. Academy Cube ile BT ve mühendislik sektörünün aradığı iş becerilerini 100 bin genç yeteneğe aktarmayı hedefliyoruz. Avrupa’nın gelecekteki rekabetçi yapısını güçlendirmek için başarılı uzmanlar ve dinamik bir BT yapılanması temel oluşturuyor.”

Avrupa Komisyonu, yetenekli işgücü eksikliği nedeniyle 2015 yılında BT ve iletişim sektöründe toplam 700 bine yakın boş pozisyon olacağını öngörüyor. Academy Cube, komisyonun Avrupa BT sektöründeki yetenek eksiklerini doldurmak için başlattığı daha geniş bir inisiyatifin bir parçasını oluşturuyor. Bu inisiyatif, genç Avrupalılara bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe kariyer yapmak için gerekli becerileri sunuyor ya da girişimci olmalarına yardımcı oluyor.

Bulut tabanlı Academy Cube, şirketlerin ve kuruluşların e-öğrenme kursları açmaları ve iş fırsatları sunmaları için bir internet platformu sağlıyor. İş arayanlar bu platformu kullanarak iş pozisyonlarında ihtiyaç duyulan yüksek teknoloji yetenek ve gerekliliklerine sahip olabiliyor. Potansiyel işverenler ise, işe alınması muhtemel genç yeteneklere neler verdiklerini takip edebiliyor: Kurslar bekledikleri kaliteyi sağlarken, öğrenciler de standartlaşmış bir müfredatı takip ediyor. Academy Cube ayrıca iş ortağı şirketlerdeki iş olanaklarıyla en uygun adayları eşleştirebiliyor.

Veri koruma, gizlilik ve uyumluluk gerekliliklerini karşılayan Academy Cube platformu, bir SAP şirketi olan SuccessFactors tarafından geliştirilen bulut bazlı bir öğrenme yönetimi çözümünü kullanıyor.