E-FATURA’YA NASIL GEÇEBİLİRİZ?

İstanbulŞirketiniz E-Fatura kapsamına giriyorsa faturalarınızı elektronik olarak Gelirler İdaresi Başkanlığına (GİB) göndermek için kullanabileceğiniz 3 yöntem var. Tüm yöntemlerin temelinde ERP sisteminden çıkan faturaların imzalanması ve UBL-TR formatına çevrilerek Gelirler İdaresi Başkanlığı’na iletilmesi yer almaktadır.

GİB başvurusu için detaylı bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

http://www.efatura.gov.tr/web/guest/basvuru

İlk yöntem ve kurulumu en zahmetsiz olanı Gelirler İdaresi Başkanlığının açtığı web portalini kullanmaktır. Şirketiniz GİB’e e-fatura kullanımına geçmek için müracaat ettiğinde size verilecek olan kullanıcı adı ile işlemlerinizi yapabilirsiniz. Göndereceğiniz faturaları bu portal üzerinden girebilir, size gelen faturaları ise buradan görerek kendi ERP sisteminize manuel olarak giriş yapabilirsiniz. Bu yöntemi kullanmak için e-fatura kapsamında göndereceğiniz ve alacağınız fatura sayısının manuel olarak takip edilebilecek seviyede olması gerekmektedir.

Gelirler İdaresi Başkanlığına E-fatura müracaatı yapıldığı zaman kısa süre içinde E-Fatura kullanıcısı olabiliyorsunuz ve artık web portal üzerinden kullanıma başlayabilirsiniz. Son dönemlerde yoğunluğun fazla olacağı hesaba katılmalıdır. Bu sebeple kullanıcı olmaya yaklaştığınız bir dönemde müracaat edilmesi önemlidir.

İkinci yöntem kendi ERP sisteminizin önüne imzalama ve UBL-TR formatına çevirme işlemlerini yapacak bir yazılım kurmanız ve bu yazılım ile GİB sistemini entegre etmenizdir. Bunun için ihtiyacınız olanlar E-Fatura yazılımı yanı sıra; Tübitak’dan alacağınız mali mühür (sizin adınıza GİB müracaat ediyor), statik IP, arşivleme sistemi, SSL sertifikası ve bunlar için gerekli olan sunucular.

Mali mührü fatura sayınıza göre USB token (10.000 faturaya kadar) üzerinden veya çok daha pahalı bir sistem olan HSM üzerinden kullanabilirsiniz. Arşivleme sistemine karar verirken bu faturaları 10 yıl boyunca arşivleyeceğinizi göz önüne almalısınız. Fatura başına yaklaşık 200K olarak hesaplayabilirsiniz.

Donanım olarak; 4 çekirdekli CPU, 16 GB Ram, 500 GB disk yapısında olan bir sistem aylık 20.000 fatura gönderimini karşılayabilir. Donanım sanal olarak da temin edilebilir. İmza sunucunuzu USB Token olarak kullanacaksanız bunu takabileceğiniz küçük kapasiteli bir sistem işinizi görecektir.

Üçüncü yöntem olarak GİB tarafından duyurusu yapılan Entegratör şirketler üzerinden faturalarınızı gönderebilirsiniz. Entegratörlerin size sağladığı katkı imzalama ve dönüştürme işlemlerini üstlenmeleri olacaktır. ERP sisteminden ürettiğiniz faturaları farklı formatlarda (txt, xml, web sevice, xls) entegratör firmalara ulaştırdığınız zaman bundan sonrasını entegratörler halledecektir. Size gelen faturalarda aynı şekilde gönderdiğiniz yöntemle size dönecektir. Bu şekilde bir yapı kurmak da manuel olarak bir iş yükü gerektirecektir. Bir ileriki aşama ise kendi ERP sisteminizi entegratörün sistemine entegre etmenizdir. Arşivleme hizmeti de yine bu firmalar üzerinden verilecektir.

Şu anda entegratör lisansı almış bir firma henüz bulunmasa da, yakın zamanda birden fazla firmanın ismi GİB web sayfasında yayınlanacaktır.

Ramazan DEMİRTAŞ

SUGTURK Yönetim Kurulu Üyesi

ramazan.demirtas@sugturk.org