SAP, OTİSTİK BİREYLERE İSTİHDAM SAĞLAMAK İÇİN SPECIALISTERNE İLE BİRLİKTE ÇALIŞIYOR

SAP AGdünyayı daha iyi bir yer haline getirme ve insanların hayatını iyileştirme misyonu doğrultusunda, otistik bireyleri yazılım denetçisi, programcı ve veri kalite denetim uzmanları olarak işe almak için global ölçekte Specialisterne ile çalışacağını duyurdu. Otistik bireylerin benzersiz yeteneklerini faydaya dönüştürmenin taşıdığı rekabet avantajı potansiyelini gören SAP, aynı zamanda bu kişilere anlamlı bir çalışma ortamı oluşturmaya da destek oluyor. Farklı kaynaklar tarafından açıklanan verilere göre, dünya nüfusunun yüzde 1’inin otistik olduğu (Otizm Spektrum Bozukluğu) tahmin ediliyor.

Danimarka’da kurulan ve ABD, İngiltere, İrlanda, Almanya, Norveç, Polonya gibi ülkelerde ofisleri bulunan Specialisterne; otistik kimselerin programlama, veri yönetimi ve yazılım denetleme gibi teknoloji odaklı işlere yönlendirilmesi konusunda uluslararası bilinirliğe sahip. Specialisterne’nin iş ortaklığı kapsamında önümüzdeki yıllarda operasyonlarını SAP’nin global genişlemesini destekleyecek şekilde genişletmesi planlanıyor.

“Farklı fikirlerin ortaya çıkardığı becerilere konsantre olarak farklı yetenekleri yönetmek için kullandığımız yöntemleri yeniden tanımlayabiliriz,” diyen SAP AG İnsan Kaynakları Yönetim Kurulu Üyesi Luisa Delgado, 21. yüzyılın zorluklarını aşmak için farklı düşünen ve inovasyon fitilini ateşleyen bireyleri işe almanın şart olduğunu vurguladı.

Specialisterne Kurucusu ve Specialist People Foundation Yönetim Kurulu Başkanı Thorkil Sonne ise SAP ile kurdukları ortaklığı şu sözlerle yorumladı: “SAP’ye, henüz potansiyeli keşfedilmemiş bireylerden oluşan devasa bir yetenek havuzuna global ölçekte erişim imkanı tanıyacak olmaktan dolayı büyük heyecan duyuyoruz. Böylelikle, SAP’nin inovasyonda global lider olarak konumunu güçlendireceğimize inanıyoruz. SAP, bizimle global ölçekte çalışan ilk çok-uluslu iş ortağımız olma özelliği taşıyor. Bu ortaklıkla birlikte SAP fikir öncülüğü yapacak, oluşturulan bu örneği takip etmeleri için ekosistemini motive edecektir.”

SAP’nin İrlanda ve Hindistan’da gerçekleştirilen pilot projelerinin başarısı, otistik bireylerin özel yetenekleri doğrultusunda yönlendirilmelerinin olumlu etkisini ortaya koydu. Specialisterne ile yerel olarak çalışan SAP Labs Hindistan, altı otistik bireyi yazılım denetçisi olarak işe aldı ve SAP Business Suite uygulamalarını denetlemekle görevlendirdi. Bu yeni denetçilerin kritik noktalarda ekibin üretkenliğini ve grup içi kaynaşmayı artırdığı gözlendi. Bu yıl beş ayrı pozisyon için gözlem aşaması tamamlanan İrlanda pilot projesinden de benzer sonuçlar bekleniyor. SAP’nin otistik bireyleri işe alma programını global ölçekte genişleterek 2013 yılında ABD, Kanada ve Almanya’da da çalışmalara başlaması planlanıyor.