SAP KURUMSAL DESTEK KAPSAMINDA NELER VAR?

SAPKurumsal Destek Anlaşması ile müşterilerine (bize) “uygulama hayat döngüsünü” her aşamada destekleyen dünyadaki en iyi bakım kapsamını sunuyor. SAP’nin bu proaktif destek Hizmeti aslında iş süreçlerimizi optimize etmemize, proje ve operasyonlarımızı yürütürken riskleri öngörüp minimize etmemize, iş birimlerinin ihtiyacı olan inovasyonları daha hızlı şekilde kullanıma almamıza yardımcı olacak bir takım araç, hizmet, süreç, dokuman ve servisleri içeriyor.

Pek çoğumuzun detaylarını bilmediği bu kapsamda neler olduğunu kısaca aktarmak istiyorum:

İnovasyon ve yasal değişiklikler: SAP, Kurumsal Destek kapsamında gerek yasal değişiklikler gerekse Enhancement Package’ler içinde yer alan yeni fonksiyonları ve bu fonksiyonları kullanmamızı hızlandıracak çeşitli hizmet ve araçlar sunuyor.

Kritik Durum Desteği: Kritik durumlarda; örneğin canlı sitemin çalışamaz durumda olması ya da kritik bir iş sürecinin işletilemez olması gibi durumlarda açtığımız OSS mesajlarına 7X24 destek sağlıyor. SAP Kurumsal Destek kapsamında, müşterilerine çok yüksek ve yüksek öncelikli açtığı mesajlarına vereceği “cevap” ve “çözüm” sürelerine ilişkin hizmet seviyesi taahhüdü sunmakta. Bu konu ile iglili detaylı bilgiye www.service.sap.com/enterprisesupport adresinden ulaşabilirsiniz.

Continous Quality Checks ve Improvement Hizmetleri: Gerek projelerimizde gerekse günlük operasyonumuzda teknik bir takım riskleri öngörüp minimize etmemize, iş süreçlerimizi teknik olarak optimize etmemize yönelik uzaktan sunulan servisleri içeriyor. Bu servislerden bazılarına örnek verecek olursak; CQC for Technical Performance Optimization,CQC for Implementation, CQC Business Process Analysis and Monitoring, CQC for Business Process Performance Optimization vb.

Bu servisler uzaktan SAP sistemlerinize bağlanarak verildiği gibi, SAP Çözüm Yöneticisi üzerinde, kendi kendinize işletip self-servis olarak alabileceğiniz şekilde geliştirilmiş ve kullanımınıza sunulmuştur. Servisler ve detayları ile ilgili bilgiye aşağıda görüldüğü şekilde www.service.sap.com/enterprisesupport adresinden ulaşabilirsiniz.

Enterprise Support Academy: Enterprise Support kapsamında, SAP’nin müşterilerinin ekiplerinin yetkinlik ve yeteneklerini geliştirmelerine destek olmak amacıyla oluşturulmuş, rol bazlı içeriği olan ve SAP uzmanları ile canlı olarak iletişim kurulabilen bir işbirliği platformudur. SAP Enterprise Support Academy kapsamında; solman üzerinde yer alan bir takım self servislerin nasıl işletebileceğinizi gösteren “guided self-servis”ler, solman üzerindeki senaryoların konfigure edilmesine yönelik bir uzman ile birlikte çalışabileceğiniz-expert guided implementation- oturumları, ürün, database ve işletim sistemine yönelik çeşitli eğitim ve en iyi uygulamaların yer aldığı bir kütüphane, çeşitli konuları içeren bir uzman tarafından canlı olarak sunulan meet the expert webinarları yer almaktadır. SAP enterprise Support Academy ile detaylı bilgi ve eğitim takvimine www.service.sap.com/esacademy link’inden ulaşabilirsiniz.

SAP Solution Manager: SAP Kurumsal Destek kapsamında sunduğu tüm hizmetlerin yürütülebilmesi için müşterilerine tüm uygulama hayat döngüsünü destekleyen bir işbirliği platform ve araç seti olarak SAP solution Manager’i sunmakta. SAP Solution Manager 7.1 versiyonu ile toplam operasyon maliyetlerini düşürmeye ve mevcut SAP çözümünüzün güvenilirliğini artırmaya yönelik araç, içerik ve platformları bir araya geldiği bir araç seti olarak müşterilere sunulmuştur.

Özetle SAP Kurumsal Destek, bakım ve destek alanında farklı bir hizmet seviyesi getirmektedir. Teknik ihtiyaçlarınız ya da iş ihtiyaçlarınız ne olursa olsun SAP Kurumsal destek sunduğu hizmet araçları ve içeriği kullanarak operasyonlarınızı ve süreçlerinizi daha iyi yürütmenize yardımcı olacaktır.

Ramazan DEMİRTAŞ

SUGTURK Yönetim Kurulu Üyesi

ramazan.demirtas@sugturk.org